Ülkemizde dönem dizileri oldukça seviliyor ve talep görüyor. Yoğun ilgi gören dönem dizilerine karşılık da dönem dizilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Ülkemizde dönem dizileri oldukça seviliyor ve talep görüyor. Yoğun ilgi gören dönem dizilerine karşılık da dönem dizilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Muhteşem Yüzyıl ile başlayan dönem dizisi tutkusu pek çok farklı tarihi dizi ile devam ediyor. Yayınlanan tarihi  diziler sayesinde hem geçmişte yaşanan olayları öğreniyor hem de keyifli vakit geçiriyoruz. Dönem dizilerinde bu aralar artış yaşanırken geçtiğimiz hafta 14. bölümü yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu adlı dizi de yükselişte. Dizinin büyük bir izleyici kitlesi daha şimdiden oluştu. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde yaşanan olaylar, dönemin tarihi karakterleri, Büyük Selçuklu döneminin büyüleyici etkisi ile izleyenleri adeta ekranlara kilitliyor. Büyük Selçuklu dizisinde konu alınan Melikşah ise ilgileri üzerine topladı.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi tam gaz devam ederken bir yandan da dizinin izleyenleri, dizinin kaç bölüm süreceğini merak etmeye başladı. Büyük Selçuklu dönemini konu alan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi toplamda kaç bölüm sürecek, kaç bölüm yayınlanacak soruları gündemi oldukça meşgule etmekte. Uyanış Büyük Selçuklu dizisi kaç bölüm olacak ? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ne zaman final yapacak ?Başrollerini Buğra Gürsoy, İlker Kızmaz, Ekin Koç ve İsmail Ege Şaşmaz gibi isimlerin paylaştığı tarihi dönem dizisi, beklenilenden daha fazla ilgi gördü. Her hafta Pazartesi akşamı TRT1 ekranlarında yayınlanan yeni bölümleri ile reyting sıralamalarını alt üst eden Uyanış Büyük Selçuklu dizisi tam gaz devam ediyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin geçtiğimiz hafta son bölümü çok heyecanlı bitti. Dizinin izleyenleri dizinin yeni bölümü olan 15. bölümü merak içinde bekliyorlar. Dizinin izleyenleri bir yandan da dizinin kaç bölüm süreceğini araştırmaya başladı.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi bir tarihi dönem dizisi olduğu için belli bir dönemi, zaman dilimini kapsıyor. O yüzden dizinin de ömrünün belli olması gerekiyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisi adından da anlaşılacağa üzere Büyük Selçuklu dönemini konu alıyor. Büyük Selçuklu Devleti 1037 yılında kurulmuştur. 1037 yılında kurulan Büyük Selçuklu Devleti tam 157 yıl ayakta kalmış ve 1194 yılında yıkılmıştır. Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı olan Melikşah dönemini anlatan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde bir sonraki Selçuklu Devleti hükümdarı ise 1. Mahmud'dur. Dizinin ilerleyişine göre sıradaki padişahın konuya dahil olup olmayacağı da belli olacak. Eğer dizinin reyting oranları iyi gitmeye devam ederse Melikşah Sultan'dan sonra sırada padişah da ele alınabilir.

TRT1 ile 3 yıldır çalışma halinde olan yapımcı şirket, Uyanış Büyük Selçuklu dizisi için TRT1 ile 33 bölümlük anlaşma yapmıştır. 33 bölüm yani 1 sezonluk garanti sözleşme imzalayan şirket henüz başka bir açıklama yapmadı. Dizinin 2021 yılında devam edip etmeyeceği ise 2021’in Şubat veya Mart ayında reyting sonuçlarına göre kesinleşecek.Uyanış Büyük Selçuklu kaç sezon sürecek ?

Dizide Sultan Alparslan’ın hayatı ve yaşanan olaylar göz önünde bulunduruluyor. Bu durumda da dizinin izlenmelerinin yüksek gelmesi durumunda 5 veya 6 sezon sürebileceği konuşuluyor.

Dizinin yapım şirketi olan Akli Film daha önce de Hay Sultan'ı çekmiştir. Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oldukça maliyetli bir dizidir. Uyanış Büyük Selçuklu dizisi için platoya 3 sayar ve 2 şehir kurulurken inşaat masrafları ve oyuncu ücretleri de büyük bir bütçe harcaması yapılıyor.
Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncu kadrosu;

Buğra Gülsoy, İlker Kızmaz, Ekin Koç, İsmail Ege Şaşmaz, Osman Sonant, Ali Gözüşirin, Bülent Alkış, Gürkan Uygun, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu, Mehmet Özgür, Sevda Erginci yer almaktadır.