Erken emeklilik için düğmeye basılıyor! Son zamanlarda bu konuya dair haberlerin de sayısında artış gözleniyor! Birçok kişi tarafından erken yaşta emeklilik konusunda yapılan değişiklikler merak ile izlenmekte

Ve Meclisten geçti! 47 yaşında emeklilik ve istifa edene tazminat ödenmesi – Milyonlarca çalışan bayram ediyor... 47 yaşında emeklilik ile ilgili şartların ne olacağı konusu milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. Yapılan açıklamalar ile gerekli şartlar yerine getirilirse emekliliğin bir hayal olmadığı anlaşılmıştır. Kıdem tazminatının ise istifa edenlere ödenmesi durumunda da değişiklikler olmuştur. Bazı özel durumlarda istifa edenler de kıdem tazminatlarını alarak işten çıkabileceklerdir. Yazımızın kalanında bu iki konu ile ilgili sizi aydınlatacak bilgiler bulacaksınız. İşte merak ettiğiniz tüm ayrıntıların tamamı!

47 Yaşında Emeklilik Mümkün!

Artık 1800 gün ile emeklilik mümkün. Bu da yaklaşık 47 ve üstü yaşlara denk düşmektedir. Gerekirse geçmişe doğru prim borçlanması yapılması mümkündür. Bu şekilde emeklilik yaşları da daha erken yaşlara alınabilmektedir. Burada erken emeklilik için gün hesabı ön plana çıkıyor!

1800 günü tamamlayıp primleri ödemek için erkekler askerlik sürelerini de çalışma günlerine ekleyebilirsiniz. Bu yüzden askerlik dönem prim borçlarını yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Kadın BAĞ-KUR ve SGK çalışanları ise yaptıkları doğumları borçlanmak ve ödeme yoluna giderek gün sayılarını doldurma işlemleridir. Bu şekilde erken emeklilik mümkündür.

Aynı zamanda sağlık sorunları yüzünden de gerekli raporların alınması ile erken emeklilik olasıdır. Bazı hastalıklar erken emekliliği gerektirir. Bu hastalıklar ile ilgili tıbbi raporların ibrazı şarttır.

Gözden kaçırmayın

Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor? Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor?

İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Bazı durumlarda istifa etmenize rağmen kıdem tazminatını hak ediyor olabilirsiniz.  Çalışan bir kadın iseniz, evlenir ve istifa ederseniz kıdem tazminatını hak edersiniz. Askere giden gençler işten ayrılırken kıdem tazminatını alabilirler. Aynı zamanda emekli olmak isteyenlerde doğal olarak kıdem tazminatlarını talep ederler.

Senelik tatil izinlerinin verilmemesi, resmi ve dini bayramlarda istek dışı çalıştırma, haberi olmaksızın işe giriş çıkış yaptırılması, mobbing ya da psikolojik baskılar ile istifa etmeye zorlanma da istifa ederek tazminat hak edilir. Ayrıca sağlık sebepleri ile yapılan istifalarda da kıdem tazminatı alınır.