Burcu Bircik, Feyyaz Şerifoğlu, Nur Sürer, Selma Ergeç, Devrim Yakut, Feri Baycu Güler, Hamza Yazıcı, Hande Ataizi, Merve Polat, Nihal Menzil, Şerif Erol, Tamer Levent ve Tuğrul Tülek gibi isimlerin yer aldığı Camdaki Kız dizisi 2. bölümden beri yoğun eleştiri altında. 

Kanal D'nin tanıtımları ile büyük reklamını yaptığı bir Gülseren Budayıcıoğlu eseri daha olan Camdaki Kız dizisi ilk bölümü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu sezon ekranları kaplayan Gülseren Budayıcıoğlu'nun eserlerinden son uyarlananı olan Camdaki Kız dün yayınlanan bölümündeki bekaret kontrolü sahnesi ile sosyal medyada gündem oldu. Tepki çeken sahneye RTÜK dahil oldu.

Sakla Beni 4. Bölümde neler olacak? İncila, Mete’yi tehdit ediyor… Sakla Beni 4. Bölümde neler olacak? İncila, Mete’yi tehdit ediyor…

Acun Ilıcalı'nın TV8 için çektiği Doğduğun Ev Kaderindir dizisiyle başlaya Gülseren Budayıcıoğlu furyası daha sonra yine TV8'de Kırmızı Oda ardından da TRT'de Masumlar Apartmanı ile ekranları adeta kaplamıştı. Reyting rekorları kıran dram sahneleri ile çok beğenilen Kırmızı Oda ve Masumlar Apartmanı'nı Camdaki Kız dizisi izledi. Ancak tabiri caizse Budayıcıooğlu'nun eserlerinin şamar oğlanı Camdaki Kız uyarlaması oldu. 

Bakıldığında Kırmızı Oda dizisinin daha tartışmalı çekimleri, sahneleri ve verdiği mesajlar olmasına rağmen İzzet Çapa'nın tweeti ile Camdaki Kız dizisine tepkiler başladı. Dün yayınlanan bekaret kontrol sahnesi İzzet Çapa'nın yorumu üzerine son damla oldu ve sosyal medyada büyük tartışma yaratarak Hazal Kaya'nın Adını Feriha Koydum dizisinde benzer bir sahnede oynamak istemediği hatırlalandı. Çoğunluk bu sahnenin farkındalıktan çok özendirdiğini söyleyerek tepki gösterdi. Sosyal medya da kullanıcılar ekranlarda artık dram görmek istemediklerini belirtti.

Son yıllardaki reytinglere bakıldığında Türk izleyicisinin dram, acıtasyon, istismar, mafya ve savaş dizi ve programlarını izlediği görülürken yine aynı izleyiciler bu duruma tepki gösteriyor. Ekranlarda komediye dair tek tük diziler olması bunlarında reyting kurbanı olarak bitmesi hala sürüyor. Ekranların en kaliteli işlerinden biri olan Hekimoğlu dizisi biterken ekranlrada romantik komedi ve komedi dizileri de tutanamıyor. 

RTÜK HAREKTE GEÇTİ!

Camdaki Kız dizinin dün yayınlanan son bölümünde Nalan'in annesi tarafından bekâret kontrolü için jinekologa götürülme sahnesi tepkileri üzerine çekti. Dizide Nalan'ın henüz çocuk yaşta bile aynı şekilde doktora götürülmesine yer verildi. Bu sahne sonrası sosyal medya karıştı. 
Kullanıcılar bu sahnenin farkındalık yaratmaktan daha fazla özendirmek olduğunu iddia ederek tepki verdi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yorumlar sonrası harekete geçti. Gülseren Budayıcıoğlu eserlerinden uyarlanan dizileri yakın takibe alan RTÜK'ün, Camdaki Kız dizisinde yayınlanan dün ki sahne için ceza keseceği öğrenildi. 
Ancak bunun üzerine dizinin hayranları şu an ekranlardaki çoğu dizinin silaha, öldürmeye teşvik ettiğini, tecavüz sahnelerinin, savaş, mafya sahnelerinin yer aldığını söyleyerek o sahnenin ise farkındalık olduğunu söyledi.

Yapımcılar ise yorumlardan aslında memnun. Reyting sonuçlarına göre son yıllarda Türk halkının sevdiği diziler komedi yapımları olmadığı açıkça görülüyor. Hatta yapımcılar bu yorumların olumlu dönüşleri  olduğuna izlenme oranın yüksekliğini gösterdiğine inanıyor.

Editör: İlan35