Çin, Vietnam ve Tayland arasında sıkışmış 7 milyonluk bir ulus olan Laos’un, Çin'in yoksul güneybatısını dış pazarlara bağlayan, 5,9 milyar dolarlık Çin yapımı bir demiryolu açtığı açıklandı.

Laos başkenti Vientiane'den Kunming'e uzanan yemyeşil tropikal dağlardan geçen hattın, Pekin'in Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında Asya, Afrika ve Pasifik'te limanlar, demiryolları ve diğer tesisler inşa ederek ticareti genişletmeye yönelik yüzlerce projeden biri olduğu belirtildi.

Ödünç alınan para demiryolu yatırımının Yüzde 60'ını oluşturuyor

Elon Musk: Twitter Blue alan mavi tikli hesaplar aramalarda öne geçecek! Elon Musk: Twitter Blue alan mavi tikli hesaplar aramalarda öne geçecek!

Washington'daki Küresel Kalkınma Merkezi'nden Scott Morris, demiryolunun Çin ve muhtemelen diğer ülkeler için "çok olumlu ekonomik getiriler" sağlayacağını, ancak Laos için "ekonomik faydaların tam olarak ne olacağını" görmenin daha zor olduğunu söyledi.

Morris, Laos'ta yalnızca 21 istasyonla, hattın Çin'in yabancı limanlara hızla ulaşması için ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığını belirtti. Çoğunlukla kırsal Laos'a hizmet edecek bir demiryolunun, çiftçileri pazarlara bağlamak için daha fazla istasyonu olacağını ifade etti. “Bu, esasen başka bir ülkede var olan bir Çin kamu altyapı projesidir” dedi.

Kunming-Vientiane demiryolunun Laos'taki 418 kilometrelik segmenti, China Railway grubu ile Çin hükümetine ait diğer iki şirket arasındaki %70 hisseye ve bir ortak girişim olan Laos-China Railway Co. tarafından işletilecek. İki hükümete göre, ödünç alınan para demiryolu yatırımının %60'ını oluşturuyor. Altyapı finansmanında uzman olan S&P Global Ratings'den Laura Li, böyle bir borç yükü alışılmadık derecede ağır ve "geri ödeme riski oldukça yüksek olmalı" dedi.

Ammar A. Malik ve Bradley Parks, AidData için bir raporda, “şirket temerrüde düşerse ve Çinli ortaklar daha fazla para yatırmamayı seçerse, ortak girişimin 3,5 milyar dolarlık tam borcunu geri ödemeyi devralmak zorunda kalabilir” açıklamasında bulundu. Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden Güneydoğu Asya uzmanı Greg Raymond, "Laos, demiryolu kar etmiyorsa, gerçek borç sorunlarına yol açabilecek bir konuma geldi" dedi.

Dünya Bankası geçen yıl bir raporda, ticaret ve iş yapmayı kolaylaştırmak için başka reformlar da yapılırsa, demiryolunun uzun vadede gelirleri %21 artırma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Lao haber ajansına göre, Lao Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası başkan yardımcısı Valy Vetsaphong, demiryolunun "konumundan yararlanarak Laos'u coğrafi olarak dezavantajlı olmaktan bölgesel bir kara bağlantılı merkeze dönüştüreceğini" söyledi.