104 yıl sonra gelen Reşat Altın kararı şaşrıttı. Gerekçe için "sahte altının önüne geçmek" denildi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, piyasadaki sahte basımların önüne geçebilmek amacıyla Reşat altın basımına başladığını duyurdu.

Son olarak tam 104 yıl önce basılan ve o tarihten bu yana basılmayan Reşat Altın'ın piyasada gerçeğini bulmanın da çok zor olduğu biliniyor. Şimdiye kadar satılanlar ise sadece gerçeğinin benzeriydi.

Tam da bu sebeple Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü Reşat Altını tekrar basmaya karar verdi ve hatta sonunda Reşat Altın 104 yıl sonra tekrar basıldı.

Bu araad Darphane'nin Beşiktaş'taki genel müdürlük binasında düzenlenen toplantıda Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin yaptığı konuşmada; Darphane'nin 1467'de İstanbul'un fethinden sonra hızla genişleyen imparatorluğun para ihtiyacını karşılamak amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulduğunu, 555 yıllık kadim bir devlet kurumu olduğu bilgisini verdi.

4 ay içinde tüm elektronik aletler bozulabilir! Güneş'te yaşanacak süpersonik patlamalar 4 ay içinde tüm elektronik aletler bozulabilir! Güneş'te yaşanacak süpersonik patlamalar

Abdullah Yasir Şahin, tekrar üretimine başlanılan Reşat altınların ön yüzünde V. Mehmed Reşad'ın tuğrasının, çapraz iki meşale ile defne yaprağından çelenk yer aldığını belirtirken Tuğranın alt kısmında ise  Mehmed Reşad'ın cülusunun kaçıncı yıl dönümünde basıldığının yazıldığını söyleyerel şöyle devam etti;

"Tuğranın yanında ise 'reşad' yazar. Yine ön yüzün üst tarafında da 7 tane yıldız vardır. Sikkelerde yer alan meşale, bilgiyi, aydınlığı ve uygarlığı temsil etmektedir. Yapraklı defne dallarından oluşan çelenk, zorluklara tahammülü, gücü, sabrı, bilgeliği ve barışı temsil eder. Yedi adet yıldız ise çeşitli Anadolu ve Rumeli’de bulunan eyaletleri temsil eder. Arka yüzünde İstanbul'da basıldığını belirten 'Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye' yazısı, hemen altında ise Mehmed Reşad'ın tahta çıktığı Rumi '1327' tarihi yer alır. Etrafında ise ön yüzündeki gibi defne yaprağından çelenk yer almaktadır. Üst kısımda ise bir adet yıldız yer almaktadır."


Şahin ayrıca, söz konusu ürünlerin Darphane tarafından basılmasının verdiği güvenceye ek olarak, gözle görülemeyecek ölçülerde mikro metinle ilave güvenlik özellikleri kullanıldığını kaydederek, şu uyarılarda da bulundu:

"Vatandaşlarımıza, kuyumcularımızdan Reşat altın satın almak istediklerinde mutlaka Darphane tarafından üretilmiş güvenlikli ürünleri talep etmelerini öneriyoruz. Böylece alırken yine aslına uygun olarak basılmış doğru ürünlere sahip olacaklardır. Daha sonra satarken milyem ve gram değerindeki doğruluktan dolayı herhangi bir zararla karşı karşıya kalmayacaklardır. Reşat altınlarda bulunan güvenlik ögeleri yüksek çözünürlükteki akıllı telefonların kameralarıyla rahat ve basit bir şekilde kontrol edebilme imkanına sahiptir.

Ön yüzünde bulunan meşalelerden soldakinde 'yuvarlak' işaret, sağdaki meşalede ise açıları Darphane tarafından özel yöntemlerle ölçülebilen belirli açılarla üretilmiş 'dörtgen' yer almaktadır. Arka yüzeyinde ise defne yaprağından oluşan çelenkteki belirli defne yapraklarında ölçüleri yine Darphane tarafından özel yöntemlerle ölçülebilen ve üretim yılını belirten Arapça '2022 (٢٠٢٢)' ibaresi yer almaktadır. Bu güvenlik ögeleri her yıl değişecektir."