Brezilya’dan İzmir Aliağa’daki gemi söküm tesislerine gelecek olan Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo adlı gemi ile ilgili tartışmalar devam ederken, bir bomba daha patladı...

Tüm tehlikesine ve itiraszlarına rağmen, Aliağa'da sökümü planlanan ve yüksek miktarda asbest taşıyan Brezilya donanmasına ait 'Nae Sao Paulo'nun Eylül sonunda İzmir'de olacağı açıklanırken, gemi ile ayrı, sökümün yapılacağı tesis ile ayrı bomba iddialar gündeme geldi.

Aliağa'da sökümü planlanan Brezilya donanmasına ait 'Nae Sao Paulo' isimli uçak gemisinin yüksek miktarda asbest taşıdığı için sökümünün halka ve çevreye zarar vereceğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işçi ve çevre örgütleri, geçen ay işlemlere itiraz etmiş, konu ile ilgili sosyal medyadan açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, "Kararın iptali için gereken hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizden kimse kuşkusu duymasın" demişti.

Resim

Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sökümüne onay verilen ve "Basel Sözleşmesi'ne göre riskli olmadığı belirtilen" geminin Türkiye'de 'asbest' tartışmaları sürerken,  5 Ağustos'ta Rio de Janeiro Limanı'ndan hareket ederek yola çıktığı ve Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek'in açıklaması ile de, asbest, atom ve radyasyon konuları ile ilgili gerekli tüm kontrollerin yapıldığı savunarak, geminin eylül sonunda kente geleceğini söylenilmiş ve netlik kazanmıştı.

TÜSAD | Asbestli gemi 40 sonra bile kanser nedeni!

Konu ile ilgili Türkiye'de FETÖ ile bağlantısı bilinen ünlü gazetecilerden Cevheri Güven ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Singapur'un en lüks gazinosunda kumar oynarken görüntülenen Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın beraber rulet oynadığı arkadaşı işadamı Şimşekler Gemi Söküm şirketinin sahibi Adem Şimşek'i hatırlatarak Erkam Yıldırım'ın da bu firmanın gizli ortağı olduğunu iddia etti.

"Sektörümüz Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde altın çağını yaşadı" sözleri ile hatırlanan Adem Şimşek'in İzmir Aliağa'da bulunan Şimşekler Gemi Söküm şirketinin sahibi olduğu bilinirken, zehir gemisinin Aliağa'ya getirilmesiyle ilgili tartışmalar sonrası İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla açıklamalar yaptışı ve özetle "gemide hiçbir sorun yok, ülkemiz çok para kazanacak" sözleri ile buna kalkan olduğunu hatırlatan Cevheri Güven'in sosyal medya açıklamaları şöyle oldu;

Asbest yüklü gemi Aliağa'ya getiriliyor: Biz bu gemiyi durdururuz!

1-Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım sadece pudra şekeri ile ünlü değil, Güney Amerika ziyaretlerinin bir meyvesi de sökülmek üzere Türkiye'ye getirilmekte olan asbestli gemi. Asbest demek kanser demek. Gelelim Erkan Yıldırım'la bu geminin bağlarına.

2-Asbest çok zehirli bir malzeme ve sökülecek bu eski nükleer uçak gemisine "Yüzen tehlike" deniyor. Hatırlarsınız Erkan Yıldırım Singapur'un en lüks gazinosunda kumar oynarken görüntülenmişti. Beraber rulet oynadığı arkadaşı işadamı Adem Şimşek'ti.

3-Adem Şimşek, İzmir Aliağa'da bulunan Şimşekler Gemi Söküm şirketinin sahibi. Erkam Yıldırım bu firmanın gizli ortağı. Adem Şimşek bir açıklamasında "Sektörümüz Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde altın çağını yaşadı" demişti. Size altın halka zehir tabi.

4-Adem Şimşek, zehir gemisinin Aliağa'ya getirilmesiyle ilgili tartışmalar patlak verince İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla açıklamalar yaptı ve özetle "gemide hiçbir sorun yok, ülkemiz çok para kazanacak" diyerek, bu zehirli işe kalkan oldu.

5-Zehir gemisinin yola çıkış anı bile bildiğimiz Binali Yıldırım yöntemlerinden. Brezilyalı çevreciler geminin bir çevre felaketi olduğuna ve Türkiye'ye gönderilmemesi yönünde karar aldırdılar. Ama gemi resmen Türkiye'ye kaçırıldı.

6-Rio de Janeiro 16. Federal Mahkemesi 4 Ağustos'ta gemiye ihtiyati tedbir kararı aldı. Ertesi günün sabahı gemi yola çıkıp Brezilya karasularının dışına çıktı. Böylece uluslararası sularda Brezilya mahkemesinin kararı etkisizleştirildi. Haydut yöntemlerini Brezilya'ya taşıdılar

Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne? Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne?

7-Alp Center'a ait taşıyıcılar mahkeme kararına rağmen  suç işleyip gemiyi uluslararası sulara çıkardılar. Net Sao Poulo gemisinde Basel Sözleşesine aykırı düzeyde asbest bulunduğu için geminin iadesi ve çok daha kapsamlı bir plan yapılarak vahşice sökülmemesi isteniyor.

8-Brezilyalı çevreciler Türk denizlerinin kirlenmemesi, işçilerin kanser olmaması, doğaya tonla asbestin karışmaması için çırpınırken, Türkiye'de muhalefet bu gemiyle Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım'ın bağına dahi dikkat çekebilmekten uzak.

7-Gemi Eylül sonunda İzmir'de olacak. Uzman doktorlar asbeste maruz kalmanın risklerine dikkat çekiyor, geminin getirilmemesi için çırpınıyorlar ama sesleri kamuoyu desteği bulunmaması nedeniyle çok cılız.

Resim