Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere her ay düzenli bir şekilde verilen devlet desteği hesaplara yattı. Haberimizde gelin birlikte inceleyelim.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere her ay düzenli bir şekilde verilen devlet desteği hesaplara yattı. Haberimizde gelin birlikte inceleyelim. Aralık ayı aile destek ödemeleri binlerce kişi tarafından yakından takip ediliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca düzenli bir şekilde sosyal yardım ödemeleri yapıyor. Yapılan ödemeler 850 TL ile 1250 TL arasında değişiyor. Aile destek ödemelerinin yapıldığı belirtildi. 

Ekran Resmi 2022-12-07 13.09.35


Aile Destek Ödemeleri Hesaplara Yattı!


2019 yılında dünya genelinde etkin olan pandemiden kaynaklı ülkelerde günlerce kapanmalar yaşandı. Bu kapanmalar ile birlikte üretim tedarik zincirinde ciddi kopuşlar yaşandı. Pandeminin ardından gelişmiş ülkelerde ve gelişmemiş bölgelerde yüksek enflasyon rakamları görülmeye başlandı. Salgının etkileri daha bitmemişken Rusya’ nın Ukrayna’ yı işgal etmesi ile karşılıklı bağımlılık içinde olan ülkeleri ekonomik olarak olumsuz etkileri.


Rusya ve Ukrayna savaşı ile Avrupa’ da ekonomik krizin yanında enerji krizi de. Yaşanmaya başladı. Yüksek enerji fiyatlarına karşı Avrupa ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yönelmeye başladı. Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele devam ederken bir yandan da enerji krizi ile uğraşan Avrupa’ nın karşımıza çıkması Türkiye ekonomisi açısından da olumsuzluklar ortaya çıkardı.


Türkiye, AB üyesi ülkeler ile ve Birlik en büyük ithalat ve ihracat rakamlarına sahip olduğundan kaynaklı ekonomisinde de olumsuz etkileri yaşadı. Bugün ülkemizde de yüksek enflasyon rakamlarının olduğunu görüyoruz ki küreselleşmenin etkisi ile birbirlerine karşılıklı bağımlılık ilkesi çerçevesinde olan ülkelerde de bu ekonomik krizin olumsuz etkilendi.,

Ekran Resmi 2022-12-07 13.09.44


Herkese 1250 TL Ödeme!


Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin boyutuna kısa da olsa değinmeye çalıştık. Bu bağlamda Türkiye’de de yüksek enflasyon rakamlarının gerçekleştiğini TÜİK’in açıklamış olduğu verilerde de görüyoruz. Dolayısı ile böylesi bir ortamda vatandaşların zorluk çektiğini hepimiz biliyoruz. Burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girerek ihtiyaç sahibi ailelere destek vermeye çalışıyor. 


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi aileleri belirledikten sonra birçok desteği vermeye devam ediyor. Bu kapsamda eğitim, gıda, giyim, doğalgaz ve elektrik faturası gibi daha birçok alanda destelerin yapıldığını görüyoruz. Aile destek programı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen dar gelirli ailelere yapılan ödemeler ve destekler olarak karşımıza çıkıyor. 

Aile destek programı kapsamında verilen ödemeler 12 ay boyunca her ay düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına yatmaktadır. Bu programdan yararlanmak isteyen kişiler başvuru şartları ve tarihlerini yakından takip etmesi gerekmektedir. Programdan faydalanmak isteyen kişiler başvuruyu E- devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında gerçekleştirebiliyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Ödenecek? 2023 Şubat Sosyal Destek Ödemeleri Güncel! Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Ödenecek? 2023 Şubat Sosyal Destek Ödemeleri Güncel!


Aile destek ödemeleri programından faydalanan kişiler geçtiğimiz ay 8 Kasım 2022 tarihinde almaya başlamıştı. Dolayısı ile bu ayki ödemelerin ne zaman yapılacağı merakla bekleniyordu. Bu kapsamda dün gece ödemelerin yapılmaya başlandığı vatandaşlar tarafından belirtildi. 


Kasım ayı ödemeleri için geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önemli açıklamalarda bulunmuştu. Başkan Erdoğan, “Hayatının idamesi için gereken ihtiyaç maddelerine ulaşamayan vatandaşlarımıza yardımlarımız zaten devam ediyor. Devletimizin 'kimsesizlerin kimsesi' olması vasfını koruyoruz.

Türkiye Aile Desteği ile 2 buçuk milyon vatandaşımıza aktarılacak 3.2 milyar lira hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak. Elektrik desteğinden yararlanan 3 milyon hanenin 666 milyon tutarındaki ödemesi de yapılacak. Doğal gaz yardımının da ilk ödemesi bu hafta içerisinde gerçekleştirilecek. Kış dönemi ihtiyaçlarını karşılamak adına ek periyodik payı 450 milyon liraya çıkardık” demişti.