Almanya Türkiye’den 1.9 milyon çalışana kapıları açtığını duyururken gözler de o açıklamada yer alan 10 mesleğe çevirildi.

Almanya'da işçi açığı 2 milyona dayandı ve gözler Türkiye'den gelen kalifiye çalışanlara çevirildi. Almanya'nın acilen eleman aradığı sektörler açıklanırken ihtiyacın yoğun olduğu "gözde 10 meslek" de belli oldu.

Almanya’da uzmanlık gerektiren birçok sektörde işçi açığı giderek artıyorken aslında hemen her sektörde açık bulunan Avrupa Birliği içinde de bu sayının kapanmadığı biliniyor.

Almanya İŞKUR & OBM Yurt Dışı İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

AB üyesi ülke vatandaşlarının istedikleri ücretlerin çok olması ve ayrıca ayrıca açığı kapatacak sayıda çalışan olmaması sebebiyle Almanya açığı tekrar Türkiye ile kapamaya karar verdi.

Ankara’nın bu konuda hamle yaparak “Türk vatandaşlarını çalışan olarak“ gönderebilmek için, yeni anlaşmalar yapması gerekirken son dönemde Türkiye’den çok sayıda Suriyeli ve Afganın Almanya’ya gitmeye başladığı akıllara geldi.

Türkiye'den Almanya’ya giden kalifiye Suriyeli ve Afganlar da Almanya’da hemen çalışmaya başlıyor.

Sıra Türklere gelebilirse Almanya'nın acil alım duyurduğu meslekler şöyle;

2019 Almanya Vize Başvurusu | Vize Ücreti, Gerekli Belgeler ve Tüm Detaylar

İNŞAAT SEKTÖRÜ:

Birçok Türk firması Almanya'da inşaat ve emlak sektörüne girerken bu firmalar arsalar alıyor, imar iznine göre lüks evler ya da villalar yapıyor ve kimi eski evleri alıp tamir ediyor ve daire daire satıyorlar.

Demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci gibi binlerce işçiye kolay vize veriliyor ve Türk inşaat işçileri, bu alandaki uzmanları kolaylıkla getirebiliyor.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ:

Bilgisayar programcıları, yazılımcılar için bu kesimde ücretler oldukça dolgun ve en azı 4000 Euro brütten başlıyor.
Mavi Kart'la kısa süreliğine gelmek mümkünken işiniz devam eder ve üç yılı aşkın süre aynı yerde çalışırsanız, Almanya'da sürekli oturum izni alıyor olacaksınız.

SAĞLIK SEKTÖRÜ: Doktor, hemşire ve sağlık personeline her zaman ihtiyaç duyuluyor ve söylemeye bile gerek yok aslında.

Özellikle doktorların ileri düzeyde Almanca bilmesi şart. Bunlar, Almanya'dan iş garantisi ya da hastaneden davet alınca, kolayca vize çıkartabiliyorlar.

Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü? Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü?

ULAŞIM VE HAVACILIK: Havaalanlarında yer personeli sıkıntısı yaşanıyor ve Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), Türkiye'den 2 bin yer personeli alınabilmesi için yasanın esnetilmesini istedi bile.

Federal Çalışma Bakanlığı'na teklif sunulurken, yine A 2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekiyor.

MEDYA, HUKUK, MÜHENDİSLİK, EĞİTİM: Bu alanlarda, Almanya’daki işyerlerinden ya da bürolardan, iş garantisi alanlar, dil bilen öğretmenler kısa sürede istihdama alınıyor. Önce stajyer öğretmen oluyorlar, iki yıl içinde de tam kadrolu öğretmenliğe geçiyorlar.

YATIRIM VE ŞİRKETLER: Almanya'ya 500 bin Euro'nun üzerinde yatırım yapacağını kanıtlayanlar, şirket kuranlar, bunların yöneticileri rahat vize alıp kolaylıkla gelebiliyor. Buradaki tek önemli kıstas, Almanya'ya yük olmamak ve kazanç sağlayabileceğini göstermek.

ALTIN -GÜMÜŞ İŞLEMECİLERİ: Bunlar dışındaki birçok sektörde uzman olanlar da, örneğin altın-gümüş işlemeciliği gibi ya da aranan el sanatlarında yetkin olanlar vize alabilecek.

O treni kaçırmamış olabilirsiniz; zira tarih tekrar ediyor...

Almanya'ya İşçi Göçünün 57. Yılı - Ogün Işık - bianet

Kaynak: Sözcü