Anadolu Ateşi Dans Topluluğu'nun 1300 metrekarelik sahnesi ve 5 bin kişi kapasitesiyle 2008'den beri gösterilerini sahnelediği, mahkemenin yıkım kararı verdiği Aspendos Arena'nın tahliyesine yönelik dava sonuçlandı.

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu'nun 1300 metrekarelik sahnesi ve 5 bin kişi kapasitesiyle 2008'den beri gösterilerini sahnelediği, mahkemenin yıkım kararı verdiği Aspendos Arena'nın tahliyesine yönelik dava sonuçlandı.

Mülk sahibi lehine onanan kararın ardından ise icra dairesi, tahliye sürecini başlattı.

Antalya'nın Serik ilçesinde 2008 yılına kadar Aspendos Antik Tiyatrosu'nda sahneye çıkan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, hem tepkilerin ardından hem de 2 bin yıllık antik tiyatronun restorasyon işlemleri nedeniyle gösterilerini durdurmuştu.

Aynı dönem Aspendos Antik Tiyatro'ya yakın bölgede; Hüseyin Avni Aykol'a ait, kiralanan 25 dönümlük alanda Aspendos Arena kurulmuştu ancak Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun geçici olarak inşa edilen gösteri merkezinin 2017'de yıkımına karar vermesiyle arazi sahibi Aykol, tahliye davası açmıştı. Anadolu Gösteri Eğitim Turizm Animasyon Organizasyon Prodüksiyon ve Danışmanlık şirketi, arazi sahibi ve Serik Belediyesi'nin dahil olduğu hukuki süreç sonuçlandı.

4 YILDIR SÜREN OLAYLI DAVADA TÜM İTİRAZ DAVALARI DA REDDEDİLDİ!

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun

İzmir seyircisini seviyorum

Daha önce de Hüseyin Avni Aykol'un açtığı tahliye davasının görüldüğü Antalya 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi, 2018'de şirketin araziden tahliyesine karar vermiş, ancak üst mahkemeye yapılan itiraz sonrasında Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6'ncı Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını kaldırdı ve yeniden görülmek üzere geri göndermişti.

Yeniden görülen davada ise Antalya 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nin 2021 yılının sonlarında verdiği 2'nci kararda, arazinin tahliye edilmesi ve boş olarak davacıya teslimine hükmedildi. Firmanın 27 Mayıs 2017 tarihli kira akdinin yenilenmiş olduğunun tespiti talebi ise reddedildi. Firma bu tahliye kararına karşı yeniden üst mahkemeye giderek itiraz etti.

Kiracı firmanın Antalya 4'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kiralananın tahliyesine ilişkin kararını değerlendiren Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6'ncı Hukuk Dairesi, itirazı reddetti ve üst mahkemenin de ret kararıyla Aspendos Arena'nın bulunduğu araziden Anadolu Gösteri Eğitim Turizm Animasyon Organizasyon Prodüksiyon ve Danışmanlık şirketinin tahliyesi kesinleşti. Mahkeme, kararla ilgili kesinleşme şerhini de ayrıca açıkladı.

TOPRAĞIN DOĞAL YAPISINI DA BOZDUĞU GEREKÇESİ İLE AYRICA CEZA KESİLDİ! DAHA ÖNCE DE MÜHÜRLENMİŞTİ!

Mustafa Erdoğan: Kültürümüzü yaşatıyoruz

Mülk sahibi Hüseyin Avni Aykol ise 2008'de Aspendos Antik Tiyatro'nun bakım onarıma girmesi sonrasında arazisini rica üzerine kiraya verdiğini, sonraki yıllarda çıkan anlaşmazlık sonucu başlayan yargı sürecinde tahliye davalarını kazandığını kaydederek, "Bir an önce yerimin boşaltılarak, bana teslimini bekliyorum. Sonrasında da tarım alanı olarak kullanacağım" demesi ile dikkat çekti.

Bu arada Serik Belediyesi ekiplerince Ekim 2019'daki 3'üncü derecede arkeolojik sit alanındaki Aspendos Arena Gösteri Merkezi'nde yapılan denetimde de imara aykırı uygulamalar inşa edildiğinin tespiti üzerine yıkım kararı ve idari para cezası verilmişti ve gösteri merkezi, 2020'de Serik Belediyesi'nce mühürlendi. Hem para cezası hem de mühürlenme işlemlerinin iptallerine karşı açılan davalar da Antalya idare mahkemelerince reddedildi. Bu kararlara karşın üst mahkeme Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne yapılan itirazlar da reddedilerek yıkım ve para cezaları kesinleşmiş oldu.

Ayrıca Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından arazinin 20 bin 842 metrekarelik kısmının Aspendos Arena Gösteri Merkezi yapılmak suretiyle toprağın doğal yapısını bozduğu tespit edilen firma sahibine, 5403 sayılı 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu' kapsamında 454 bin 814 TL idari para cezası da düzenlendi.