‘Şirketlerin yurtdışında kayıtdışı 500 milyar doları var’ diyen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu akıllara Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yi getirdi.

Türkiye'nin hatta dünyanın kırdığı potlara alıştığı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati artık konuşmaz olmuştu ki Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu "mikrofonu kaptı" dedirten açıklamalarda bulunmya başladı.

“Şirketlerin yurtdışında kayıtsız 500 milyar doları var deniyor. Yüzde 90’ı yalan olsa yüzde 10’u doğru olsa 50 milyar dolar. Bu paraları bozdurmalılar” diyen Kavcıoğlu bu ilginç açıklaması ile sosyal medyanın da gündemine oturdu.

Evde Bakım Parası 12 Ocak 2023'te Hesaplara Yatırıldı mı? Sosyal Yardım Ödemesi Hangi Şehirlere Yattı? Evde Bakım Parası 12 Ocak 2023'te Hesaplara Yatırıldı mı? Sosyal Yardım Ödemesi Hangi Şehirlere Yattı?

Nebati'den 'gece önlemleri' açıklaması: Bilerek yapıyoruz, tepki ölçüyoruz

Ekonomi yönetiminde demeçleri ile sık sık sosyal medya malzemesi olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati son günlerde sessizliğe gömülürken yokluğunda piyasalarla iletişimi devralan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun da pot kırmaya başladığı görüldü.

Geçtiğimiz hafta hem enflasyon raporu değerlendirmesiyle hem de İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmalarla dikkat çeken Kavcıoğlu'nun gündem olan yeni açıklaması ilginç oldu.

Erdoğan konuşurken Bakan Nebati'nin esnemesi kameralara böyle yansıdı

Kavcıoğlu, “90 milyar dolar bankalarda parası var şirketlerin. 20 milyar dolar da yurtdışında, bunlar kayıtlı. Şirketlerin yurtdışında kayıtsız 500 milyar doları var deniyor. Yüzde 90’ı yalan olsa yüzde 10’u doğru olsa 50 milyar dolar” açıklamasında vermiş olduğu bilgiler ile dikkat çekti.

Kavcıoğlu’nun bu çıkışını değerlendiren ekonomistler, bir Merkez Bankası başkanının kendi ağzıyla bunları söylemesini ekonomiye güvensizliğin itirafı olarak yorumlarken, sosyal medya kullanıcıları ise "Bakan Nebati'den mikrofonu da potları da kaptı" diye yorumladı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Sanayicilerimizin krediye kolay erişmesini önemsiyoruz - Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise olayın ciddiyeti ile ilgili olarak, “Duyumlarla mı hareket edeceğiz? Madem Merkez Bankası Başkanı’nın böyle bir bilgisi var ispatlasın. Yasal olarak harekete geçsin ve bozdurtsun bu parayı. Bir Merkez Bankası başkanının bunu söylemesi çok garip” dedi.

Bu arada öne çıkan yorum ve açıklama ise Merkez Bankası başkanlarının her sözlüne, vurgularına dikkat etmesi gereken üst düzey isimler olduğunu söyleyen Prof Dr. Hayri Kozanoğlu'ndan geldi;

“Böyle 500 milyar dolar gibi kahve ağzıyla rakam telaffuz etmek o makamın ciddiyetine uygun düşmez. Eğer bir rakam söyleniyorsa bunun kanıtlanması gerekir.Kaldı ki AKP iktidarı en fazla vergi affının çıktığı, yurtdışından gelecek sermayenin ödüllendirildiği dönem olmuştur. 20 yıllık AKP döneminde yeni zengin bir katman oluşmuş, son dönemlerde partinin kitle desteğinin zayıflamasıyla en başta iktidara yakın kesimlerin yurtdışına para çıkardıkları bilgisi dolaşmaya başlamıştır. Kavcıoğlu sanayicilere döviz alma ithamında bulunuyor. Oysa Merkez Bankası’nın kendi istatistiklerinde firmaların 2021 sonundan bu yana 3.8 milyar, 2020 sonundan beri 6.7 milyar dolar döviz aldıkları bilgisi veriyor. Kavcıoğlu sanayicileri stokçulukla suçluyor, bir gün evvel açıkladığı enflasyon raporunda tedarik darboğazları kaynaklı neden şirketlerin fazla stok tutma zorunda kaldıkları açıklanıyor. Eğer ekonomide belirsizlik azalır, döviz kuru istikrar kazanır, yatırım olanakları ortaya çıkarsa sermaye kesiminin yurtdışında fazla para tutması için gerekçe kalmaz.”