Yıllardır tartışılmaya devam eden ve "araştırılsın" soru önergelerinin de AKP ve MHP tarafından reddedilmesi ile kuşku uyandıran 15 Temmuz darbesi ile ilgili Henri Barkey'den ilginç bir itiraf daha geldi.

Eski CIA uzmanı ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sanığı Henri Barkey, ABD İç Güvenlik Bakanlığı resmi gazetesinde de yayınlanan dikkat çeken bir röportaj verdi.

FETÖ’cü akademisyen Mahmut Cengiz’e konuşan Barkey'in anlattıkları İç Güvenlik Bakanlığı (Homeland Security) resmi gazetesinde yayınlanarak Amerikalı polisler ve ajanlar tarafından da okunurken bu arada en dikkat çeken ise FETÖ'cü bir isme verilen röportajın özellikle bu gazetede yayınlanması oldu.

Osman Kavala ile yaptığı görüşme ile gündeme gelen ve darbe girişiminin tasarlayıcılarından birisi olarak sanık konumunda olan Henri Barkey, Darbe'yi izlemek için Türkiye'de olduğu, FETÖ kalkışması başarısız olunca kaldığı otelden ayrılarak birkaç gün sonra Türkiye’yi terk ettiği iddialarını yalanlamıştı.

Verdiği röportajda Barkey, mağdur olduğunu “Arkadaşlarım benimle konuşmaya korkar oldu” diyerek anlattı.

Henri Barkey kimdir ? - Henri Barkey kimdir ? kimdir?

“Sadece Türkiye’dekiler değil. Avrupa’daki arkadaşlarım bile iletişimi kesti. Kimi korktuğu için. Bazıları sadece e-posta yoluyla benimle konuşuyor. Yalnızlaştım, beni Türkiye yalnızlaştırdı.” diyen Barkey 15 Temmuz darbe girişimiyle alakalı hiçbir delili, kanıtı ve haberi ciddiye almadığını söyledi.

Henri Barkey'in dünya basınında yankılanan cümleleri ise “Türkiye’nin dediği her şey yalandır.” oldu.

“Yargılanan kişilerin FETÖ’cü olduğunu bilemeyiz” diyerek, darbe girişimini FETÖ’cülerin yapmadığı imasında bulunan Barkey FETÖ hücre evlerinde maklube yaptığı görüntülerle tanınan, FETÖ’nün darbe girişimini tasarlayan lider kadronun içinde olan ve şu an firari durumda yurtdışında bulunan Adil Öksüz hakkında ise “Kendisini tanımam. Adını ilk kez o gün duydum” dedi.

Türkiye’nin FETÖ darbe girişimi sebebiyle “ABD’yi suçladığını” söyleyen Barkey şu ifadeler ile ayrıca dikkat çekti;

“ABD’nin bu konu ile alakası yok. Suçlamayı neden yapıyorlar bilmiyorum. ABD yetkilileri neden böyle yapıyor bilmiyorum. Ama Türkiye’ye cevap veremediler. Türkiye çok başarılı bir propaganda yürüttü. ABD’nin darbenin arkasında olduğu söylendi. Benim de üstüme başarıyla geldiler, imajımı mahvettiler.”

15 Temmuz ve sonrasında 'eylemler'e müdahale eden sivillere dokunulmazlık - Diken

Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu! Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu!

Henri Barkey 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldı'

Bu arada bir dönem gazeteci yazar Soner Yalçın, Henri Barkey’in CIA bağlantısını ve Türkiye’yi hedef alan çalışmalarını “İzmirli Yahudi ailesinin çocuğuydu. Türkiye'de CIA istasyon şefliği yapan ve Ilımlı İslam Modeli'ni savunan Graham Fuller'in yakın çalışma arkadaşıydı ve birlikte “Kürt Sorunu” adlı kitabı yazdı. Abdullah Öcalan'la İtalya'dayken görüşmek için birlikte Roma'ya gittiler... Eşi Elen Barkey de CIA'nin üst düzey görevlisi.” diyerek kaleme almıştı.