Organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla aranan ve yurt dışında bulunan Sedat Peker'in siyasetçiler ve iş insanlarına yönelik suç ifşaları bir iddia ile yine tartışma yarattı.

Bir zamanların "başarılı", "saygın" gibi tabilerle ödüller de verilen gözde ismi, ancak son zamanların ise organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla aranan ve yurt dışında bulunan zanlısı Sedat Peker' siyasetçiler ve iş insanlarına yönelik suç ifşalarına devam ederken en merak edilen iki soru bulunuyor.

Peker ifşaları ile her geçen gün tekrar eden "Sedat Peker neden bazı isimleri ifşa ediyor?" ve "Sedat Peker'in yaptığı suç ifşaları dikkate alınıyor mu?" sorusuna iddialı bir cevap geldi.

İşte bu sorulardan dolayı CHP Trabzon eski Milletvekili Haluk Pekşen, Sedat Peker’e ilişkin dikkat çeken açıklamalar ile gündemde yer aldı.

Yapı ve Yapı İnşaat Hangi İhaleleri Aldı! Yapı & Yapı Firmasının Devletten Aldığı İhaleler Hangileri? Hasan Yeşildağ Yapı ve Yapı İnşaat Hangi İhaleleri Aldı! Yapı & Yapı Firmasının Devletten Aldığı İhaleler Hangileri? Hasan Yeşildağ

CHP'li Haluk Pekşen ilk kurultayda genel başkan adayı olacağını açıkladı | Independent Türkçe

"Mutlaka ileride savcıların bu yönde bir tanık koruma programı içerisinde önemseneceğini düşünüyorum" diyen Pekşen konuyu gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu'nun TELE1'de yayımlanan 'Anında Manşet' programında konuştu.

CHP'nin hukukçu isimlerinden eski Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Mollaveisoğlu'nun 'Sedat Peker'in videoları şantaj mıdır? " sorusu üzerine şunları söyledi:

"Peker’in anlatımlarında aslında çok geniş bir yelpaze var. Bazılarında doğrudan bir suç ihbarında bulunuyor. Yani diyor ki, 'ben bu suçun içinde değilim'. 'Uyuşturucu falan, ben hiç hayatımda uyuşturucu işine bulaşmadım, bulaşan insanı da sevmem' diyor. Burada bir ihbarda bulunuyor. Sonra, tanık olarak sahip olduğu bilgileri paylaşıyor. Diyor ki bazı bilgilerde 'şu cinayet böyle oldu, şu şöyle oldu, ben bunlara tanığım' diyor. Bazılarında doğrudan suça iştirak ettiğini söylüyor. Bazılarında ise yargılanmamaya yönelik bir hukuksal sürecin başlatılması için beyanda bulunuyor. "

Sedat Peker'in yargılanmamaya yönelik planlarının olduğunu söyleyerek dikkat çeken hukukçu, "Suçun ifşası, suçun açığa çıkması yönünde anlatımlarda bulunuyor. Bunların bazılarından dolayı kendisi suçun içinde olsa dahi ceza yargılama yasasında suçun ortaya çıkmasına katkı sağlayıp soruşturma açılmadan önce bu konuda ihbarda bulunanların yargılanmama muafiyetleri var." dedi.

Bu arada Tuncay Mollaveisoğlu'nun tanık koruma yasasının ABD’de de çok sık işletilen bir yasa olduğunu söylemesi ile Pekşen şu ifadeleri kullandı:

Sedat Peker'den Mehmet Ağar hakkında yeni iddialar

"Bizde de var bu yasa. Kendisi bu konularda anlaşılan o ki belli bir hazırlık yapmış. Yani rastgele bir söylemde bulunmuyor. Bu söylemde bulunurken bir hukuki süreci ön görerek o etrafta bu söylemleri yapmaya çalışıyor. Hukukçu olarak gördüğüm şey şu; tanık koruma programı kapsamına alınması gereken bana göre son yıllardaki en önemli iddiaları ortaya koyan, deşifre eden ve delillendirilen tanık olarak görüyorum. Mutlaka ileride savcıların da Peker'in söylediklerini bir tanık koruma programı içerisinde, diğer suçlarla birlikte mutlaka yargının içerisinde önemseyeceğini düşünüyorum."