Birçok vatandaşlar emekli olmak için gerekli görülen prim sayısını dolduruyor. Fakat emeklilik için yaşa takılıyor. Dolayısıyla emekli olma hakkını elde edebilmek için yaşının gelmesini beklemeye başlıyor. Nihayet bu durumda olan vatandaşların mağduriyetlerin giderilmesi adına 2022 yılında konu masaya yatırıldı. Finlandiya ve Almanya modelleri değerlendirilerek Türkiye’ye özgü çözüm yolları aranıyor.

Ortaya çıkarılan yeni formül ile de yaşa takılan vatandaşlara beklenen müjde verildi. Atılacak net adımların kesinlik kazanmasının yanında nasıl bir formülün uygulanacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bu kapsamda öncelikle emeklilik için yaş sınırın aşağı çekilmesi konusu gündemde. Bununla beraber yaşı bekleyen vatandaşlar içinde bir takım düzenlemelerin yapılacağı yine konuşulanlar arasında.

Beklenen müjde ne zaman netlik kazanacak?

Bakanlığın öncelikli hedefi çalışanlara yönelik maaş düzlenmesi yapmaktı. Asgari ücrette hedeflenen güncelleme yapıldıktan sonra emeklilere kanalize olundu. Çalışma Bakanlığı bu konunun netlik kazanması için öncelikle Maliye Bakanlığı ile temaslarda bulunacak. İmkânlar değerlendirildikten sonra ise emekliliği bekleyenler için en uygun formülde karar kılınacak.

Şu en tartışılan birçok formülün olduğu biliniyor. Netlik kazanmamakla birlikte kuvvetli yorumlarda emeklilik için yaş sınırın 50 olacağı ön görülüyor. Bunun yanında primi dolsa dahi 50 yaşın altında kalanlar için ufukta şimdilik uygulanması düşünülen bir formül yok. Eğer beklenilen kritik formüller deveye girecek olursa emeklilik noktasında yeni bir yöntem de karşımıza çıkmaktadır.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

Yapılması muhtemel formüller ne şekilde belirtiliyor?

Atılacak adımlara yönelik değerlendirmeler yapılırken muhtemel iki formül üzerinde duruluyor. 2 yıl formülünde; emeklilik için gün şartı dolmuş yaş şartının dolmasına ise 2 yıl kalan vatandaşlar hedef kitle olarak algılanıyor. Bu konumda olan vatandaşların 2 yılın dolmasını beklenmeden emekli edilmesi hedefleniyor.

3 yıl formülünde ise; aynı şekilde emeklilik için yaşının dolmasına 3 yıl kalanlar için bekleme süresi ortadan kaldırılıyor. Eğer 3 yıl formülü devreye sokuluyorsa emekli olmak için bekleyen 950 bin kişi hayallerine kavuşacak. Böylece emeklilik süresinin daha ayrıntılı bir şekilde hesaplanması da mümkün oluyor!

Birçok vatandaşlar emekli olmak amacıyla lüzumlu görülen prim miktarını dolduruyor. Ancak emeklilik amacıyla yaşa takılıyor. Dolayısıyla emekli olma hakkını elde edebilmek amacıyla yaşının gelmesini beklemeye başlıyor. Nihayet bu halde olan yurttaşların mağduriyetlerin giderilmesi adına 2022 senesinde husus masaya yatırıldı. Finlandiya ve Almanya modelleri değerlendirilerek Türkiye’ye özgü çözüm yolları aranıyor.