Arıcılara şeker dağıtımında ortaya çıkan skandal "bu kadarına bile tenezzül ediliyor" dedirten bir olay oldu.

Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak

Tüm arıcıların kovan başı 10 kg talep etmesine karşın Arıcılar Birliği’ne 1 kg, AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un onursal başkanı olduğu Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu’na ise 35 kg şeker verildiği öğrenildi.

Arıcılık faaliyetinde bulunan üreticilere parası peşin alınan şeker bile dağıtılmadı. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ise, şeker dağıtımı ile ilgili skandalları hem Tarım Bakanı hem de İçişleri Bakanlığı'na iki ayrı önerge ile sordu.

Tüm arıcıların kovan başı 10 kg talep etmesine rağmen Arıcılar Birliği'ne sadece 1 kg verilirken, AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz'un onursal başkanı olduğu Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu'na ise 35 kg şeker verildi.

Skandalı gündeme getiren Başevirgen, “Bakanlık ve Türk Şeker büyük bir ayrımcılık yaptı. Üreticiden ucuz şeker temini vaadiyle toplanan paraların inanılmaz boyutlara ulaştığı ve birçok yetiştiricinin mağdur edildiği iddiaları ayyuka çıkmış durumda” dedi.

Yavuz'a 'arıcının vekili' unvanı - Aydın Haberleri - Aydın Ses Gazetesi

CHP'li Başevirgen, 3 yıl önce kurulan Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu genel başkanının Mustafa Sarıoğlu isimli arıcı olduğunu, onursal başkanlığı ise AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz'un yaptığını belirterek şunları açıkladı;

– Bu dernek geçtiğimiz ay Rize‘de çay üreticilerine ucuz fiyatla içeriği belirsiz ve etiketsiz gübre dağıtmaya kalkmış, durumun anlaşılması üzerine dernek yönetimi açıklama yaparak hatanın Gold ve UNB isimli iki aracı firmadan kaynaklandığını ve bu durumu telafi edeceklerini söylemişlerdi.

– Bir diğer olay da Giresun ilinde yaşandı. Bazı arı yetiştiricileri, ucuz şeker almak için bahse konu derneğin il temsilcisi olduğu söylenen bir kişiye başvurduklarını, fakat nisan ayının başında ödeme yaptıkları halde hala şeker alamadıklarını söylüyorlar. İl temsilcisi olduğu söylenen kişi tarafından 650 bin 300 liralık bedelin Nisan ayı başı itibariyle Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Dernekleri Federasyonuna ait hesaba EFT ile transfer edildiği elimizdeki belgelerden anlaşılmakta. Fakat o tarihten bugüne kadar bahse konu şekerin yetiştiricilere dağıtılmadığı tarafımıza iletildi. Yetiştiriciler sürekli bahane üretildiğini ve oyalandıklarını söylüyorlar.

Başevirgen yaşanılan rezalet ile ilgili ise, “Fakat tahsis edilen miktar sadece 1 kg olmuş ama TAHAP'a verilen miktar 35 kg. Yani Bakanlık ve TÜRKŞEKER, net bir ayrımcılık yaparak, Türkiye Arıcılar Birliği'ne ihtiyaç duyulan şekerin çok altında bir miktar şeker verirken, TAHAP'a ise ihtiyaç duyulanın kat kat üzerinde şeker vermiş. TÜRKŞEKER'e soruyoruz, bu tahsisi neye göre yaptınız?” diye sordu.

Başevirgen skandala ilişkin ayrıca şu açıklamaları da yaptı;

Metin Yavuz on Twitter: "Ziyaretimize gelen, Türkiye Arıcılık Platformu Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Gökhan Ceylan, Çine'den gelen Serkan Sevinç ve Zeynel Abidin Göksu'yu meclis makamımızda misafir ettik. Ziyaretlerinden dolayı teşekkür eder ...

– Hayvancılık Genel Müdürlüğünün Arı Kayıt Sistemi (AKS) 2021 yılı verilerine göre: Arıcılık ile ilgili kurulmuş olan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğinin (TAB) 6 milyon 338 bin 914 kovanına 6 bin 384 ton şeker, Bal Üreticileri Birliği’nin (BÜB) 845 bin 436 kovanına 1272 ton şeker ve birlik üyesi olmayan üreticilere (TAHAP) ait 48 bin 851 kovana ise 1755 ton şeker verildiği belirtilmekte.

– Verilen şekeri kovan sayısına böldüğümüzde, TAB'a kovan başı 1 kilogram şeker düşerken, BÜB’e kovan başı 1,5 kilogram şeker düşmekte. Öte yandan üye sayısı azami birlik üyesi olmayan arıcı sayısı kadar olan TAHAP'a ise kovan başına 35 kilogram şeker verildiği anlaşılmakta. Oransal olarak en fazla şekerin tahsis edildiği TAHAP'ın bu şekeri nasıl ve kimlere dağıttığı tam olarak araştırılmalıdır. Çünkü üreticiden ucuz şeker temini vaadiyle toplanan paraların inanılmaz boyutlara ulaştığı ve birçok yetiştiricinin mağdur edildiği iddiaları ayyuka çıkmış durumda.