Kombi kullanımının başlaması ile birlikte, yetkililer vatandaşların faturalarını 500-600 lira azaltması için yolları açıkladı.

Havaların soğuması ile birlikte vatandaşlar ısınmak için kombi kullanımına yeniden başladı. Doğalgaz maliyetleri arttığı için çoğu vatandaş doğalgaz faturasından nasıl tasarruf yapabileceğini araştırıyor. Geçtiğimiz sene yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki konutlar ortalama 14.5 milyar metreküplük doğalgaz tüketimi gerçekleştirdi. Yani bir hanenin ısınmak için ortalama 1.500-1.700 liralık doğalgaz faturası ödediği gözlemlendi. Bu sene gelen zamlarla birlikte bu tutarın neredeyse 3.000-4.000 lirayı bulması bekleniyor.

Faturalarda devletin indirim yapması beklenmediği için iş vatandaşa düşüyor. Uzmanlar, basit önlemler alarak ve birkaç faktöre dikkat ederek doğalgaz faturasında yüzde 30’a varan tasarruf yapılmasının mümkün olduğunu söylüyor. Söz konusu yöntemleri uygularsanız ortalama 500-600 liranızın cebinizde kalacağı belirtiliyor.

SERVİS NOKTASI

Kombiniz arıza yaptığında ya da bakıma ihtiyacı olduğunda kesinlikle kombi markanızın yetkili servisine müracaat edin. Merdivenaltı servis kullanımından ve kendilerini servis noktası olarak belirten firma ve kişilerden destek almayın. Destek alacağınız kişi ve firmaların, kombi markanızla gerçekten anlaşmalı olup olmadığını kontrol edin. Söz konusu sahte servislerin kombi bakım maliyetler, yetkili servisler tarafından yapılan kombi bakım maliyetlerinden 100-250 lira hatta daha fazla miktarda pahalı olabilmektedir.

YOĞUŞMALI KOMBİ

21 Nisan 2018 tarihinde kombiler için bir düzenleme getirildi ve söz konusu tarihten itibaren yoğuşmalı kombi üretimi ve satışı zorunlu hale getirildi. Bu tarihten itibaren kombi alan kişilere yoğuşmalı kombi satıldı ancak bu tarihten önce kombi almış kişilerde hala eski tip kombiler bulunuyor. Uzmanlar bu kişilere acilen kombilerini değiştirmelerini öneriyor çünkü yoğuşmalı kombi kullanımının yüzde 30’a kadar enerji ve yakıt tasarrufu sağladığı biliniyor.

KOMBİ SICAKLIĞI

Kombi kullanımından maksimum verimi alabilmek için sıcaklığı 20-21 dereceye ayarlamanız gerekmektedir. Sıcaklığı 1 derece düşürseniz bile yüzde 6-7’ye varan oranda doğalgaz tasarrufu yapabilirsiniz.

BAKIM ONARIM

Isıtma için gerekli havayı dış ortamdan almayı ve atık havanın atmosfere taşınmasını sağlayan kombi bacası, tıkanık olduğunda veya tozlandığında gaz tüketimini arttırmaktadır. Orijinal baca ve aksesuar kullanıp, düzenli olarak baca temizliği yaptırırsanız aşırı gaz tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Bunların yanı sıra kombinin filtrelerin düzenli olarak temizletirseniz ve profesyonel kişilere radyatör suyunu değiştirtip havasını aldırırsanız doğalgaz tüketimini azaltabilirsiniz. Kombilere yapılan düzenli periyodik bakımların yüzde 30’lara varan enerji ve yakıt tasarrufu sağladığı bilinmektedir.

Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklama! Tüketici Kredileri Mesajı Son Dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Önemli Açıklama! Tüketici Kredileri Mesajı

EV ÖZELLİKLERİ

Kombi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise evin metrekaresi, baktığı cephe gibi çeşitli ev özellikleridir. Bazı vatandaşlar bu faktörlere dikkat etmeden evin boyutuna yetmeyecek kombi alır ve kombinin ısı verimi düşer. Bu da faturaya yansıyacak tutarın artmasına neden olur. Kombi satın alırken evinizin özelliklerine göre ideal bir seçim yapmanız doğalgaz faturanızın da düşmesine yardımcı olur.

İKİNCİ EL KOMBİ

Kombi fiyatları arttığı için vatandaşlar genellikle ikinci el kombi almayı tercih ediyor. Çoğunlukla garanti süresi bitmiş, yetkili servis tarafından bakım ve onarım işlemleri yapılmamış bu kombiler ne yazık ki fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Kalibrasyonları tam olmayan ve eskiyen bu cihazlar yüksek gaz sarfiyatına neden oluyor. Vatandaşlar ikinci el kombi alırken kısa süreli kar etmiş gibi görünse de aslında uzun vadede büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor.