Aralarında Olimpiyat madalyası kazanmış atletlerin de bulunduğu çok sayıda kadının katıldığı cinsel istismar davası en yüksek tazminat ile rekor kırdı.

ABD Milli Jimnastik Takımı'nın eski doktoru Larry Nassar'ın cinsel istismarına maruz kalan 330'dan fazla kadın, açtıkları davada ABD'nin jimnastik federasyonu konumundaki USA Gymnastics ile 380 milyon dolarlık tazminat için anlaştı.

Tüm dünyanın dikkatini çeken taciz skandalının ifşa olmasının ardından başlayan beş yıllık hukuki mücadele sonuca ulaştı. Doktor Larry Nassar 2018'de cinsel istismar suçlarından 300 yıldan fazla hüküm giymişti.

Beş yıl süren davanın ardından aralarında olimpiyat altın madalyalı cimnastikçiler Simone Biles, Aly Raisman ve McKayla Maroney'nin yer aldığı mağdur kadınlar ile ABD Cimnastik Federasyonu, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi arasındaki dava sonuçlandı.

42236015_401

Dava sonucundaki en önemli ve dikkat çekici madde ise anlaşmada yer alan ABD Olimpiyat Komitesi ve USA Gymnastics, yönetim kurullarında istismar mağduru kadınlara da yer verilecek olması.

USA Gymnastics'teki kadınların yanı sıra, doktorun çalıştığı Michigan Devlet Üniversitesi'nde de tacize uğrayan kadınlar da ayrıca üniversiteye dava açmışlardı ve üniversiteden 2018 yılında 500 milyon dolar tazminat kazanmışlardı.

Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar? Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar?

Bu tazminat da eklenince Doktor Nassar'ın istismarına uğrayan kadınlara ödenecek toplam miktar 380 milyon dolar oldu. Davanın açılmasıyla birlikte iflas erteleme başvurusu yapan USA Gymnastics, uzlaşmanın ardından yıl sonuna kadar iflas ertelemeden çıkabileceğini açıkladı.

Doktor mağdurlarının avukatlarından John C. Manly, soruşturma sürecinde ihmalleri bulunan yöneticilere dair yasal süreçlerin devam edeceğini söyledi. Dolayısı ile FBI'ın yanlış uygulamaları nedeniyle Nassar soruşturmasının birkaç ay aksadığı ve bu sürede Nassar'ın daha fazla kadını taciz etmesine olanak tanındığı rapor akıllara geldi.

larry-nassar

2016'da Doktor Nassar'a dair suçlamalarını kamuoyu önünde paylaşan ilk kadın olan Rachael Denhollander, Twitter hesabından "Sonunda bu defteri kapattık” dedi.

Aralarında Olimpiyat madalyası kazanmış atletlerin de bulunduğu çok sayıda kişi ile gerçekleşen dava sonucundaki anlaşma, bir cinsel istismar davasında uzlaşılan en yüksek tazminat miktarı ile rekor kırmış durumda.

Başarılı avukat John C. Manly başlarına gelenleri kamuoyu önünde anlatan kadınların cesaretini överken sözlerine "Bu hukuki zaferi tek bir şey sayesinde kazandık: Bu cinsel saldırılara maruz kalan kadınların cesareti ve azmi" cümlelerini de ekledi.