Dünyaca ünlü spor ekipmanı markası Decathlon, isim değişikliğine gitmesi ve de nedeni ile gündem oldu çünkü "özel mağaza" ile eski ürününü satın alan marka oldu.

Marketing Türkiye'de yer alan haberde, Decathlon'un yeni sürdürülebilirlik kampanyasını duyurmak için oldukça ilginç bir yola başvurduğu yazıldı. Kampanya kapsamında Belçika’nın Evere, Namur ve Ghent kentlerindeki Decathlon mağazalarına bir ay boyunca Decathlon tabelası indirilerek yerine “Nolhtaced” tabelası asılacak ve aynı zamanda ilgili mağazaların web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına yeni logo eklenecek.

Decathlon'dan saldırılara cevap: Ayrımcılığın her çeşidine karşıyız

Şimdilik sadece üç şehirle sınırlı olan bu isim değişikliğinin altında ise zekice bir pazarlama fikri yatıyor.

Yeni isim ve logo ile “Tersten alışveriş”e teşvik etmeye çalışan markanın başlıca amacı müşterilerin eski veya kullanılmamış spor ürünlerini Decathlon’a satmalarını sağlamak ve böylece ürünlerin garanti kapsamında tamir edilip yeniden satılabilmesine olanak tanımak olduğu öğrenildi.

Satış yapan müşterileriine, yeni ekipman veya diğer ikinci el ürünlerde kullanılmak üzere 2 yıl geçerli olacak bir kupon verecek marka, ayrıca dileyenlere yeniden satılamayacak durumda olan ürünleri de geri dönüşüm için ücretsiz olarak mağazaya bırakabilmesini sağlayacak.

Decathlon, Ismini “Nolhtaced” Olarak Değiştirdi! » Marketing Türkiye

Özellikle düşük gelirli tüketicilere ikinci el spor malzemeleri satın alma şansı veren ve şimdilik Belçika ile sınırlı olan bu hareketin diğer ülkelerde hayata geçip geçmeyeceği ise henüz bilinmiyor ancak kuvvetle muhtemel görünüyor.

Decathlon Sürdürülebilirlik Müdürü Joeri Moons, “Klasik tüketim modelimizin değişmesi gerekiyor: Daha az yeni ürün satın alıp eski malzemeleri tamir ediyor ve ardından yeniden satıyor veya kiralıyoruz. Böylece tüketiciler aynı zamanda eşyalara eskisinden daha farklı bakmaya başlıyor. Önemli olan bir eşyaya sahip olmaktan ziyade o eşyanın kullanılabilir olması” diyor.

Nolhtaced Türkiye'de ne zaman başlayacak? sorusu da gelmeye başladı.

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım