Milli Emlak tarafından yayınlanan resmi ilan vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

Yayımlanan ilana göre kamu konutları ihale yolu ile satışa çıkarıldı. Kamu konutları için 300 Bin Türk lirasından başlayan fiyatlar belirlendi. Taksit imkanı da olan kamu konutları ev sahibi olmak isteyen kişiler için cuzi tutarlarda ev sahibi olma imkanı sağlıyor. Milli Emlak tarafından yayınlanan resmi ilana göre kamu konutları ihale yolu ile satışa çıkarıldı. Kamu konutları için 300 Bin Türk lirasından başlayan fiyatlar belirlendi. Taksit imkanı da sunulan kamu konutları ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir fiyat avantajı sağlıyor.

 Türkiye’de devlete ait olan evlerin vatandaşlara satışına devam ediliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olan Milli Emlak'tan  kamu konutları ev almak isteyen  kişiler için satışa çıkarılıyor. Kamu konutları için ihale duyuruları yayınlanırken ihaleye katılanlar taksitli ödeme imkanı ile kamu konutu satın alma hakkı elde ediyorlar.

Trabzon’un Yomra ilçesinde yer alan  7 adet kamu konutu Yomra Milli Emlak Şefliğince satışa çıkarıldı. Bu kamu konutları için 25 Ekim 2022 tarihinde ihale düzenlenecek. Milli Emlak tarafından satışa çıkarılan kamu konutları satın almak isteyen kişiler için tekliflerini sunarak satın alma hakkı elde etmeye çalışabilecekler. En yüksek teklifin sahibi ise evi satın almaya hak kazanacak.

Muhammen Bedeller Belli Oldu

Yomra Milli Emlak Şefliği tarafından satışa sunulan kamu konutları için muhammen bedeller belli oldu. Kamu konutlara ilişkin detaylar belli oldu. 7 adet kamu konutu içerisinde en düşük konut bedeli için 300 Bin Türk Lirası, en yüksek konut bedeli için ise 350 Bin Türk Lirası muhammen bedel kamuoyuna açıklandı. İhaleye katılım sağlamak isteyen kişiler ihale öncesinde muhammen bedellerin % 10’una denk gelen geçici teminat bedellerini ödemek zorunda olacaklar. Bu bedeli ödemeyen kişilerin ise ihale esnasında verecekleri ihale teklifleri değerlendirmeye alınmayacak.

Ödeme Koşulları Nasıl Olacak?

Kamu konutlarının satışında ise mevcut  konut içerisinde yaşayan kişilere öncelikli satın alma hakkı verilecek. Öncelikli alım hakkının evde ikamet eden kişi tarafından kullanılmaması durumunda ise ilgili konut ihalede en yüksek teklifi veren kişiye  kamu konutu satılacak.

İhalenin sonucunda ise konutları satın alma hakkı elde eden vatandaşlar ihale bedelinin en az dörtte birini peşin olarak ödemesi gerekiyor. Kalan miktar ise iki yıl içerisinde taksitler şeklinde  kanuni faizi ile ödenebilecek. Ayrıca konutun satış bedelinin %1’i kadar tutarı döner sermaye işlem bedeli olarak ödenecek.

İsteyen ihale katılımcıları satın alacakları kamu konutunun ödenmesi gereken tutarını konut kredisi kullanarak da ödeyebilecekler.

5 Yıl Emlak Vergisinde Muaf

2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi 2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi

Satışta olan kamu konutlarını satın alınabilecek olan bu kamu konutlarının yeni ev sahipleri tapu devir teslim tarihinden sonra 5 sene boyunca emlak vergisi ödemek zorunda olmayacaklar. Bu konutlar için 5 sene boyunca emlak vergisi mükellefliği başlamayacak. Ayrıca satışı gerçekleştirilen kamu konutunun bu satış işleminden dolayı düzenlenecek olan tüm belgeler vergi, resim ve harçtan muaf olacak.