Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfların Listesi dikkat çekici oldu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)'ne de vergi muafiyeti getirildi.

Türkiye'de vatandaşlar fakirleşmenin yanı sıra ağır vergiler ile de boğuşurken AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Genel Başkanı'nın ve birçok AK Partili ismin yönetiminde yer aldığı Akyuva Vakfı'nın vergiden muaf tutulduğunun ortaya çıkması tepki ile karşılandı.

Bilal Erdoğan'dan ABD-Türkiye karşılaştırması

İsmail Arı haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfların Listesi"ne, 7 Temmuz’da, merkezi İstanbul’da olan Akyuva Vakfı’nın da eklendi.

Vakfın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, vakfın başkan yardımcısı, aynı zamanda da MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı olduğu öğrenilirken ayrıca vakfın yönetiminde, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olan ve iktidara yakınlığıyla bilinen İlim Yayma Cemiyeti’nin de avukatlığını yapan Selçuk Kar ile 2015 yılında AK Parti’den Van milletvekili aday adayı olan Adnan İnanç da yer alıyor.

MÜSİAD Suriyeliler kalsın dedi Erdoğan yarım-çark etti - Yetkin Report | Siyaset, Ekonomi Haber-Analiz, Yorum

İnanç, AK Partili Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde Başbakanlık danışmanı olarak atanan isim olarak da hatırlanırken Vakfın Mütevelli Heyeti’nde ise eski MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan olduğu görüldü.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

Vakfın internet sitesinde yer alan “İstanbul’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren Akyapı İnşaat ortakları olarak, yıllardır inşaat sektöründeki çalışmalarımızın ve Rabbimizin bize nasip ettiği imkanların ebedi bir kazanca dönüşmesi için niyet ettiğimiz bir Vakıf kurma düşüncesi, 2015 yılı başında Akyuva Vakfı’nın Kurulması ile ete kemiğe büründü” ifadeleri de "vergi muafiyeti" sonrası ayrıca dikkat çekti.

Bu arada Türkiye'de  son zamanalarda artması ile de dikkat çeken vakıf sayısı 5 bin 500 civarında olurken bugüne kadar bu vakıfların da 306’sına vergi muafiyeti hakkı tanındı.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın da yönetiminde olduğu KADEM'den İstanbul Sözleşmesi'nin feshi için açıklama

Dikkat çeken ise bu 306 vakfın 117’sinin AK Parti döneminde vergiden muaf tutulması oldu.

Muaf tutulan bu 117 vakfın arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ve Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı (Okçular Vakfı) ile kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) ise en çok dikkat çekenler oldu.

Vergi muafiyeti kanun teklifi yasalaştı - Son Dakika Haberleri

Bilal Erdoğan'ın imzaladığı o belge CHP'nin elinde Haberi