E- devletten soyadı değişikliği yapılmasının sebebinin Suriyelilere Türk soy isimleriyle vatandaşlık vererek seçimlerde kamuflaj sağlamak olduğu iddiası ortalığı karıştırdı.

Sosyal medyada e- devlet sistemine yeni eklenen isim ve soy isim değişikliği ile ilgili tartışmalar sürerken yapılan bir bir paylaşım ise sürece damga vurdu.

Türkiye Konuşuyor! Nebati Ne Anlatmaya Çalışıyor? Neo Klasik, Epistemolojik, Heteredoks, Nöro Ekonomi Nedir? Ne Demektir Türkiye Konuşuyor! Nebati Ne Anlatmaya Çalışıyor? Neo Klasik, Epistemolojik, Heteredoks, Nöro Ekonomi Nedir? Ne Demektir

Sosyal medyada yapılan paylaşımda Suriyeli bir sığınmacının Boustaji olan soy ismini Postacı olarak değiştirdiği görülürken, kamuoyunda dile gelen "seçim kamuflajı" iddiaları güç kazandı.

Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

E-Devlet sistemine gerçekleşen yeni uygulama için sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, "Vatandaşların, genel ahlaka uygun olmayan, gülünç olarak değerlendirilen, yazım ve imla hatası olan ad ve soyadı değişikliği başvuruları, e-devlet aracılığıyla veya yazılı olarak ilçe nüfus müdürlüklerine 24 Aralık'a kadar yapabilecek" denilirken, ortaya çıkan bilgiler ve iddialar gündemde tartışma yarattı.

Yapılan paylaşıma tepkiler yağarken Suriyeliler için Türk soy isimleriyle vatandaşlık hakkı kazanarak seçim merkezlerinde oy kullanacağı "E-Devletten soyadı degişiklikleri yapılma sebebi işte bu vatandaşlık verdikleri Suriyeliyi Türk soy isimleriyle vatandaşlık ve seçim merkezlerinde kazanmak!Yani Boustaji kalırsa Suriyeli oldugu belli olur, Postacı yaparsak Türk olur. Mustafa Kemal Atatürk ülkeyi bunun için kurmadı" sözleri ile gündem oldu.

Suriyeliler İçin Seyyar Vatandaşlık Aracı Hizmete Sokulduğu İddiası - Malumatfuruş

Tepkilerin ardından ise konuya ilişkin iddialara yönelik Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklama yaparak “Söz konusu düzenlemeden sadece doğumla Türk vatandaşı olan kişiler yararlanabilmektedir. Sonradan Türk vatandaşlığını kazanan kişiler kapsam dışındadır” dedi.