Sanat dünyasının ünlü çifti Şarkıcı Alişan ve eşi Buse Varol bugün ikinci kez bebek sevinci yaşadılar. Buse Varol başarılı bir doğumla ikinci çocuğunu kucağına aldı.

Sanat dünyasının ünlü çifti Şarkıcı Alişan ve eşi Buse Varol bugün ikinci kez bebek sevinci yaşadılar. Buse Varol başarılı bir doğumla ikinci çocuğunu kucağına aldı. Alişan ve Buse Varol çifti ilki erkek olan çocuklarının ardından bu kez de bir kız çocuğuna kavuştular. Çift, yeni doğan kız bebeklerine "Eliz" ismini verdi. Peki Eliz ne demek? Eliz ismi Kuran'da geçiyor mu? Eliz isminin anlamı ne? Tüm bu soruların yanıtları internette merakla araştırılmaya başlandı. Eliz ne demek? Anlamı ne ve Kuran-ı Kerim'de geçiyor mu? Tüm bu soruların yanıtlarına haberimizde sizler için yer verdik.

Alişan ve Buse Varol çiftinin bebeklerine Eliz ismini verdiklerini açıklamalarının ardından internette kullanıcılar tarafından Eliz ismine yönelik araştırmalar hız kazandı. Bir anda popüler olan "Eliz" isminin anlamı ve Kuran'da geçip geçmediği merak ediliyor. Esasen Türkçe kökenli bir kelime olan 'Eliz', son dönemde çok sık isim olarak kullanılan bir kelimedir. Alişan ve Buse Varol çiftinden önce pek çok çift de kız çocuklarına Eliz ismini koymuşlardı.

Eliz İsmi Kur'an'da Geçiyor mu?

Kuran-ı Kerim'de Eliz ismi geçmemektedir. Arapça kökenli olmayan Türkçe ve Farsça kökene sahip olan Eliz ismi kutsal kitap Kuran-ı Kerim'de yer almamaktadır.

Eliz Ne Demek? Eliz İsminin Anlamı Ne?

Eliz, Türkçe kökenli bir kelime olup, cenetteki bir ağaç ismi olduğu eski metinlerde geçmektedir. Cennetin bir köşesinde bulunan, en görkemli ve en muhteşem, büyük meyve ağacı olduğu belirtilen Eliz ağacı, Türk mitolojisinde de yer almaktadır.

Türk mitolojisindeki bazı kaynaklarda Eliz için emir veren prenses anlamı da yer almaktadır. Eliz ismi, geçmiş dönemlerde güçlü, emir veren zarif kadınlar için kullanılırdı. Eliz ismi ile hükümdarlık yetkisine sahip kadınlar anlaşılırdı.