2022 yılbaşında asgari ücrete tarihi zam yapıldı ancak artan enflasyon nedeniyle Asgari ücretli çalışanlar yeniden beklentiye girdin Temmuz ayının gelmesi yaklaşması ile beraber zam konusu bir kez daha dile getirilirken özellikle 3600 ek gösterge ve EYT konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Mayıs ayında Meclis'e gelecek olan 3600 ek göstergenin Temmuz ayına kadar yasalaşması bekleniyor ve ayrıca temmuzda emekli, memur, EYT’li herkesin yüzü gülecek.

Temmuz ayı emekliler, memurlar, işçiler ve emeklilikte yaşa takılanlar için neredeyse çifte bayram olacak. Aynı zamanda asgari ücrete Temmuz ayında ek zam yapılması bekleniyor. Enflasyon nedeniyle vatandaşlar getirmekte güçlük çekerken ikinci bir zam artık zorunlu hale geldi. Hükümet bu konuda elini taşın altına almaya hazırlanıyor. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de AK Parti grup başkanvekili Geçtiğimiz günlerde bu konuda olumlu açıklamalar yapmıştı. Temmuz ayında gündeme gelecek olan konular şimdiden değerlendirilirken özellikle 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro çalışmalarının Mayıs ayında Meclis'e gelmesi ve Temmuz ayında da yasalaşması bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Büyük Personel Alımı: 5.500 Yeni Kadro Açılıyor Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Büyük Personel Alımı: 5.500 Yeni Kadro Açılıyor

Milyonlarca çalışanı geliri artacak

Hem çalışanları hem Memurlara hem de emeklileri yakından ilgilendiren ve milyonlarca vatandaşın değerinin artmasını sağlayacak olan zam kararları için yeni takvimi açıklandı. Özellikle memur ve emekliler için ikinci zamanı olarak bilinen Temmuz ayında asgari ücretliye aynı zamanda EYT’li ve 3600 ek gösterge bekleyenlere Müjde gelecek gibi görünüyor. Emekli vatandaşlar zaten Temmuz ayında yılın ikinci devamını alacak. Ancak Mayıs ayı öncesinde Ramazan Bayramı ikramiyesinin de alacak olan emekliler Temmuz'da Kurban Bayramı ikramiyelerini de alma şansına erişecek. Bu yıl bayram ikramiyesi için yeniden rakam verilmedi. Şimdilik 1100 TL olarak düşünülen bayram ikramiyesi yıllık toplam 2.200 TL olarak hesaplara geçecek.

emekli-memur-eytli-hepsinin-yuzu-temmuzda-gulecek-3600-ek-gosterge-ve-eyt-icin-tarih-verildi-4

Asgari ücrete ek zam gelebilir

Asgari ücretle çalışanlar için de temmuz ayı son derece önemli. Ocak ayında rekor bir zam alan Asgari ücretli çalışanlar artan enflasyon karşısında maaşlarının etmediğini belirtti. O nedenle Temmuz ayında ek zam beklentisi devam ediyor. Temmuz ayında asgari ücretlilere en az 1000 TL zam yapılacağı ve Asgari ücretin 5000 liranın üzerine çıkacağı konuşuluyor. Aslında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti yetkilileri de bu konuya sıcak bakıyor. Daha önce bu yönde açıklamaları bulunuyor. Yani temmuz ayında asgari ücrette yeni bir artış olacağı tahmin ediliyor.

3600 ek gösterge Temmuz'a kadar yasalaşacak

Diğer yandan memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge içinde süreç hala devam ediyor. 3600 ek gösterge konusunun mayıs ayında TBMM gündemine girmesi bekleniyor. 3600 ek gösterge konusunun Temmuz ayına kadar sonuçlandırılacağı ve yasalaşacağız tahmin ediliyor. 3600 ek gösterge düzenlemesinin kabul edilmesi durumunda milyonlarca memurun ve memur emeklisinin maaşları da değişecek. Özellikle memurların emekli ikramiyelerinde de büyük oranda artış yaşanacak.

emekli-memur-eytli-hepsinin-yuzu-temmuzda-gulecek-3600-ek-gosterge-ve-eyt-icin-tarih-verildi-3

EYT düzenlemesi da yapılacak

Emeklilikte yaşa takılanlar için de Temmuz ayında bir müjde gelebilir. Uzun zamandan beri EYT yasası bekleyenler gözünü şu anda Temmuz ayına çevirmiş durumda. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre EYT içinde formül arayışları devam ediyor. Formülün Temmuz ayında bulunacağı tahmin ediliyor.