Türkiye orman yangınları ve betonlaşma ile savaşırken deniz ve yayla alanlarının yapılaşmasına hız veren AKP iktidarının son hamlesi geldi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğal SİT alanların korunmasına ilişkin ilke kararlarını esneten kararı ve sadece 3 gün sonra da Marmaris'in en güzel koylarının bulunduğu alanların koruma statüsünü değiştiren kararı imzaladı ve Beykoz'da Boğaz'a nazır arazilerin statüsü de bu kararlardan payını aldı.

Yayınlanan yeni ilke kararlarında “Ulusal güvenlik”, “kamu yararı” gibi muğlak ifadelerle “Kesin Korunacak Hassas Alanlar'da izin verilecek faaliyetler genişletilirken soru işaretleri de arttı.

Beykoz stok fotoğraflar | Beykoz telifsiz resimler, görseller | Depositphotos

Karar Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanırken hemen ardından İstanbul’un göz bebeği Beykoz’da Boğaz’a nazır arazilerin de SİT statüleri değişti.

Sonuç olarak AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı ile İstanbul Beykoz'un ve Muğla Marmaris'in cennet köşeleri yapıya çuğlak ifadeler ile açıldı.

Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu! Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu!

YENİ İLKE KARARLARI EŞLİĞİNDE BİRÇOK FAALİYETE İZİN VERİLEBİLİRKEN ÖNE ÇIKANLAR ŞÖYLE;

Beykoz - Wikipedia

“Kesin korunacak hassas alan" ifadesi yeni ilke kararlarıyla eskisi kadar “dokunulamaz” anlamına gelmeyince 20 Temmuz 2022 tarihli yeni ilke kararlarından birkaç örnek Sözcü'de şöyle verildi:

* Ulusal güvenlik için zaruret arz eden tesisler yapılabilir.

* “Kesin Korunacak Hassas Alan” tescili yapılmadan önce mevzuata uygun olarak yapılmış ve faaliyeti devam etmekte olan bir alt yapı uygulaması veya tesisi varsa; mevcut uygulamaya veya tesise ilişkin ilave bir hat, yapı ya da benzeri yeni bir düzenleme yapılmaması koşullarıyla söz konusu mevcut uygulamalara yönelik asgari düzeyde bakım, onarım ve iyileştirme çalışmaları ile süre uzatımına izin verilebilir.

* Kamu yararının gerektirdiği ihtiyaç hallerinde yol güzergahının kullanılması koşuluyla atıksu, içme suyu, doğal gaz ile elektrik ve iletişim hattı yapılabilir.

* Dalyan ve lagün ekosistemlerinde doğal dengenin devamlılığının sağlanması amacıyla ilgili kamu kurumu görüşleri doğrultusunda ve herhangi bir yapı yapılmamak şartıyla alanın özelliğinden kaynaklanan geleneksel avcılık yöntemleriyle yapılan balıkçılık faaliyetlerine ve faaliyetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla mevcutların rehabilitasyonuna, bakımına ve onarımına izin verilebilir.

Boğazın incisi Beykoz'da gezilecek yerler!