Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi yeni tartışmaların fitilini ateşledi. Mayıs ayında Genel Seçim’e gitmeye hazırlanan Türkiye’de depremzedelerin oy kullanmalarıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. Göç eden depremzedeler oy kullanabilecek mi? Ankara’dan depremzedelerle ilgili kulis bilgileri…

Merkez üstü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerin yaraları sarılmaya devam ediyor. Enkaz kaldırma ve depremzedelerin ihtiyaçlarının giderilmesi için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Türkiye’nin en büyük deprem felaketinin 2023 Genel Seçimlerine de yansıması bekleniyor. Ak Parti’ye yakın isimler tarafından depremzedelerin oy kullanımıyla ilgili hükümetin izleyeceği yol haritasına dair detaylar paylaşıldı. Depremler nedeniyle göç etmek zorunda kalan vatandaşların genel seçimde oy kullanması için yeni formüller hazırlanıyor.

1066626920_0_0_2049_2048_1920x0_80_0_0_c5cb4d5e70e217d8a9609fcdcf309bd9

Depremzedeler Genel Seçimde Oy Verebilecek Mi?

2023 Genel Seçimleri için işaret edilen tarih 14 Mayıs olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta Genel Seçim kararını seçim kararı alması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Resmi Gazetede yayımlanması zorunluluğu bulunuyor. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Genel Seçimlerin ertelenebileceği ileri sürülmüştü. 2023 Genel Seçimlerinin Anayasa’ya göre en geç 18 Haziran’a kadar yapılması gerekiyor. Genel seçimlerin erteleneceği yönündeki haberlere en sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. MHP Lideri Bahçeli, Genel Seçimlerin ertelenmesinin doğru olmadığını ve belirlenen tarihte yapılması gerektiğini savundu.

b4f6ed80-a641-11ed-a562-e90e2a502e46

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından da Genel Seçimlerin Mayıs ayı içerisinde yapılacağına yönelik açıklamalar geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerden milyonlarca vatandaşın etkilendiğine dikkat çeken Sözcü İbrahim Kalın, ‘’YSK tarafından depremden etkilenen şehirlerde seçimin nasıl yapılacağı belirlenecek. 11 ilimizde seçim olup olmayacağı kararı henüz net değil. 2 milyon vatandaşımız deprem bölgesinden ayrıldı’’ ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün açıklamaları deprem bölgesinde seçim olmayacak yönündeki iddiaları güçlendirdi. Öte yandan Ankara kulislerinde YSK’nin deprem çadırları ve konteyner alanlarına seçim sandığı kurmak için hazırlık yaptığı konuşuluyor.

780x411-son-dakika-afaddan-kahramanmaras-depremi-aciklamasi-artcilar-izmir-depremi-buyuklugunde-1676463377325

Sağlık Bakanlığı 8 bin işçi alımı sıralı nihai ve yedek aday listesi: Nihai aday listesi ne demek, nasıl bakılır? Sağlık Bakanlığı 8 bin işçi alımı sıralı nihai ve yedek aday listesi: Nihai aday listesi ne demek, nasıl bakılır?

Göç Eden Depremzedelerin Oy Hakkı

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi nedeniyle Türkiye’nin farklı illerine göç eden 2 milyon vatandaşın oy kullanma hakkı tartışmalara neden oldu. Muhalefet tarafından göç eden depremzedelerin ikametgah değişikliği yapmamaları halinde de oy vermeleri isteniyor. Ak Parti hükümet kanadı ise depremzedelerin milletvekili seçiminde oy vermeleriyle ilgili henüz mutabak sağlayamadı. Hükümete yakın kaynaklar tarafından göç eden depremzedelerin Cumhurbaşkanı seçiminde oy verebilecekleri; lakin milletvekili seçimi için oy kullanamayacakları fikrinin öne çıktığı açıklanıyor. Son nüfus sayımı verilerine göre illerin milletvekili sayısında değişim yapılmayacak. Depremden etkilenen 11 ilin milletvekili sayısı sabit kalacak. Konteyner kentlerde yaşayan vatandaşlar milletvekili seçiminde oy kullanabilecek. İkamet değiştiren vatandaşların ise yalnızca Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy vermesi bekleniyor.