Üre gübresine gelen indirim çiftçinin beklentilerini karşılayamadı. Tarım Kredi Kooperatifi'nin indirim açıklamasıyla birlikte yüzde kaçlık bir indirim oldu? Yeni fiyatı duyunca siz de şaşıracaksınız. Piyasa fiyatının üzerinde satılan üre gübresi çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı.

Üre gübresinin tonunda piyasa fiyatının aksine Tarım Kredi Kooperatifi'nde önemli bir indirim yapılacağı duyurulmuştu. Yüksek oranda yapılmaı beklenen indirimle birlikte çeşitli detaylara yer verildi. Açıklanan indirim oranı ne yazık ki çiftçilerin beklentilerini karşılamadı. Güncel olarak yapılan indirimle birlikte üre gübresinin ton fiyatı hakkında bilgi verelim.

Üre Gübresine Komik İndirim

Üre gübresinin tonu 14.100 TL'ye satılmaktaydı. Çiftçilerin indirim talebi karşılık buldu ve Tarım Kredi Kooperatifi de indirim uyguladı. Ancak gelinen noktada indiirmler beklentileri tam anlamıyla karşılayabilmiş değil. Çünkü yalnızca 160 TL indirimle 13.940 TL'ye düştü.

2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi 2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi

çiftçi

Fiyat Piyasanın Çok Üstünde!

Üre gübresinin fiyatı piyasanın çok üstünde kalıyor. Tarım Kredi Kooperatifi'nin 13.940 TL'ye düşen üre gübre ton fiyatının yanı sıra piyasada 13 bin TL'ye satılan üre gübresi de bulunmakta. Dolayısıyla çiftçiler için avantajlı olacağı düşünülen Tarım Kredi Kooperatifi'nden daha fazla indirim beklenmekteydi. Bu noktada çiftçilerin tepki göstermesi normal karşılandı. Fiyatlarda yeni bir düzenleme yapılacak mı merak ediliyor. Çünkü kooperatifte gübrenin bu fiyata satılması piyasadaki üre gübresinin satın alınmasına yaramakta.

Çiftçi Ne Yapacak?

Bu noktada tarımla uğraşan çiftçilerimizin tepkisini gösterdiği belirtiliyor. Ancak fiyatlarda yeni bir düzenleme yapılır mı bunu da zamanla öğreneceğiz. Yılbaşı öncesinde revize edilmesi istenen üre gübresi ton fiyatı hakkında detaylar olduğu vakit haber sitemizden öğrenebilirsiniz.