Yolzuluk ve adrese teslim ihaleler ile gündeme gelen ve tepki toplayan AKP iktidarının özel davetle yaptığı birçok ihalesini iptal eden Danıştay'ın kendi yaptığı ihalenin detayları da ayrı bir skandal oldu.

Bursa Hızlı Treni İki Şehri Adeta Birleştirecek! Ulaşımda Kazanç 871.470 Bin Doları Görecek! Bursa Hızlı Treni İki Şehri Adeta Birleştirecek! Ulaşımda Kazanç 871.470 Bin Doları Görecek!

Kendi ihalesinde, açık usül yerine gizli kapaklı ihale yaptığı ortaya çıkan Danıştay bu defa günün "ihale haberi" oldu.

Yasanın olağanüstü haller için öngördüğü 21-b pazarlık usulünü, “eğitim tesisi hizmet binası” yapım işi için kullandığı anlaşılan Yüksek Mahkeme şaşkınlık yarattı.

Bu arada kamuoyu ve muhalefet tarafından "adrese teslim" olarak adlandırılan ihaleyi özel olarak davet ettiği Aksu İnşaat’a yaklaşık bedelin yüzde 53 fazlasına vermesi de ayrıca dikkat çekti.


Kamu İhale Kanunu'nun “21-b Pazarlık” usulü defalarca yargıya taşınırken yapılan yargılamalar son aşamada yüksek yargı organı Danıştay'ın önüne gelip gerekli koşulları karşılamadığı için iptal edilirken gelen Danıştay ihalesi dikkat çekti.

“Danıştay Başkanlığı Eğitim Tesisi Hizmet Binası” ihalesi, Danıştay Genel Sekreterliği tarafından 28 Haziran'da gerçekleştirildirken özel olarak davet edilen Aksu İnşaat'a verilmesi de tepki gördü.

Bu arada ihalede dikkat çeken detaylardan biri de fizibilite çalışmaları sonunda yaklaşık bedel 42 milyon 248 bin 598 lira 7 kuruş olarak hesaplanırken, ihalelerde alışalagelmişin dışında bedelin düşmeyerek yükselmesi oldu.

Danıştay da özel davetle gizli kapaklı ihale yapmış

Mevzu ihale, Aksu İnşaat'a yaklaşık bedel üzerinden yüzde 53 artışla 64 milyon 953 bin liraya verildi ve 2 Ağustos'ta imzalanan sözleşmeye göre 17 Ağustos'ta başlayacak inşaat 14 Nisan 2023'te tamamlanacak dendi.

Ankara merkezli aldığı iahleler ile ünlü Aksu İnşaat'ın aldığı dikkat çeken ve basına yansıyan kamu ihalelerinden bazıları ise Çanakkale Biga Belediye Binası, Bursa Karacabey 150 Yataklı Devlet Hastanesi, Bursa Kemal Paşa 200 Yataklı Devlet Hastanesi, Ankara Yenimahalle OECD Eğitim Tesisleri, Erzurum Hını Kültür Merkezi, Adana Merkez 1000 Kişilik Öğrenci Yurdu, Ankara Kuzeykent 3. Etap 540 Konutları, Çorum Osmancık 200 Yataklı Devlet Hastanesi, Rize Pazar 150 Yataklı Devlet Hastanesi olarak öne çıkıyor.