Türkiye'de tüm tepkilere rağmen yapılan özelleştirmeler tam da uyarıldığı gibi oldu. Özelleştirme şeker üretimi ve fiyatlarına iktidarın iddialarının aksine olumsuz yansıdı.

Özelleştirilen 10 şeker fabrikasından devlet yaklaşık 3.5 milyar lira gelir elde etmişti ki şimdi ise ithal edilmek zorunda kalınan 400 bin ton şekere ödenecek para bile 5 milyar lirayı geçti.

Gelinen durum, tepkilere ve itirazlara rağmen alelacele alınan kararla 10 şeker fabrikası inşaat, tuz, çay, turizm ve kömür gibi sektörlerde faaliyetleri olan özel sektör yatırımcılarına toplam 3 milyar 452 milyon 200 bin lira bedelle satılmasını akıllara getirdi.

Kiracılara Bir Darbe Daha! Uygulama Yayılıyor! Türkiye Türkler İçin "Barınılamaz" Oldu! Kiracılara Bir Darbe Daha! Uygulama Yayılıyor! Türkiye Türkler İçin "Barınılamaz" Oldu!

Yozgat, Ilgın ve Burdur şeker fabrikaları ise satılamadığı için kamuda kalmıştı.

ŞEKER FABRİKALARINI SAT-DIŞARIDAN GÜMRÜKSÜZ ŞEKER İTHAL YASASI ÇIKART – BAŞKENT AKTÜEL

Erdoğan Süzer'in haberine göre Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi şeker üretimi ve fiyatlarına savunulanın aksine olumsuz yansırken iktidar zamların bir türlü kontrol altına alınamaması üzerine şimdi de şeker açığını kapatmak ve fiyatları dizginlemek için yurt dışından 400 bin ton şeker ithal etme kararı aldı.

Muhtaç kalınan ithal şekerin ise nakliye dahil ton başına 750 dolara mal olacağı bildirildi. Buna göre 400 bin ton ithal şeker için ödenecek döviz 300 milyon doları bulacak. 300 milyon dolar ise bugünkü kurlarla 5 milyar lirayı aşıyor ki yani 10 fabrikanın satışından elde edilen paranın TL bazında 400 bin tonluk şeker ithalatının parasını bile karşılamadığı ortaya çıkıyor...

Bu arada Türkşeker, 27 Haziran itibarıyla bazı indirim marketler ve Tarım Kredi için 390 TL'den verdiği 50 kilogramlık kristal şekerin fabrika satış fiyatına yüzde 67 zam yaparak 650 TL'ye çıkarmıştı ve yankıları ise halen sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şeker ithalatında tarife değişikliği kararı! Sıfır gümrükle 400 bin ton şeker ithal edilecek