Türkiye'de bir zamanlar sadece öğrencilerin ve yoksul vatandaşın uğradığı ikinci el eşya satılan mağazalar artık orta gelirli sınıfında fakirleşmesi ile apayrı bir sınıfa yükseldi. Ama...

Ülkede yaşanan tarihi yoksullaşma ile ikinci el eşya satılan esnaf bile, satışların düştüğünü belirtip geçen yıl 8 bin lira civarında olan bir öğrenci evinin eşya maliyetinin bu yıl 20 bin liraya çıktığını söyledi.

Cumhuriyet’ten Rengin Temoçin’in haberine göre ikinci el eşya satıcısı olan spotçular, satışlarda geçen yıllara göre yarı yarıya düşüş olduğunu, eski eşyaların spotçulara verilememesi nedeniyle ikinci el ürünlerin fiyatlarının da arttığına dikkat çekti.

Ataşehir İkinci El Eşya Alanlar | 0 535 357 86 46 - Uzan Ticaret - Spotçu

Spotçulardan Tutkucan Sarıöz “İstanbul’daki kira fiyatları çok yükseldiği için, öğrenciler 3-4 kişiyle eve çıkarak ikinci el eşya alıyorlar. Sıfır ürünün fiyatı ne kadar artarsa ikinci el ürünlere de yansıyor. Geçen sene bir buzdolabını 700 liraya satıyorsak, bu sene 2 bin liradan başlıyor. Öğrencilere satışlarımız geçen yıla göre yüzde 50 oranında azaldı. İnsanlar geçinme kaygısından ziyade yarın ne yiyebileceğiz durumuna geldi. Eşya da son düşünülecek şey oldu” ifadeleri ile yaşanan durumu anlattı.

Halkın yüzde 90'ı açlık ve yoksulluk sınırında - YENİ ASYA

Oğuzhan Çalışkan ise “Vatandaşta nakit para olmadığı için evindeki ikinci eli değişim yapamıyor. Biz alamadığımız için öğrenciler de bizden almıyor. Böyle giderse esnaflar dükkân kapatacak” diye konuştu.

Yine bir spotçu olan Esnaf Ali Ekber Sarıbıyık “Üç gündür dükkânda siftahım yok. Fiyatları duyanlar, ‘Nasıl ev kuracağız? Nasıl yaşayacağız?’ diye yakınıyor. Piyasada dönüşümlü ürün de kalmadı. Eskiden vatandaşlar, ürünler biraz eskidiğinde ürünü satıp değiştirmek istiyordu. Şimdi pahalılıktan değiştirme şansı kalmadığı için eskiyle idare ediyorlar” dedi.

Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu! Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu!