2022 KPSS sınavı sonrası skandallar artarda patlamaya devam ediyor. Bu defa da ÖSYM ile ilgili yeni bir iddia ortalığı ayağa kaldırdı.

Usta gazetecilerde Mustafa Balbay, KPSS sorularının tamamının 3 bin kişiye verildiğinin ortaya çıktığını iddia ederken yaşanan skandalın çok daha fazlasını açıkladı.

Milli Gazete'nin haberine göre, KPSS sınavı ÖSYM tarafından iptal edilirken KPSS soruların 3 bin kişiye verildiği öne sürülürken Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay ise ilgili iddiayı köşesine taşıdı ve devamını getirdi.

Balbay, yaşanan sıkıntılar ve skandallar ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Kimlikle 33.000 TL ödeme! Kimlikle ödeme alacaklara müjdeli haber geldi! TC kimlik yazın ve hemen ödeme alın! Kimlikle 33.000 TL ödeme! Kimlikle ödeme alacaklara müjdeli haber geldi! TC kimlik yazın ve hemen ödeme alın!

" Ankara’da iki ciddi iddia konuşuluyor:
1- Paralel soruların yanı sıra üç bin kadar kişiye ayrıca tüm sorular verildi.

2- Benzer durum yakın geçmişteki öteki sınavlarda da yaşandı.

Hemen soruşturma açıp 'Gereken her şeyi yaptık' telaşı bu iddialarda doğruluk payının yüksek olduğunu gösteriyor.

En azından şu yapılmalı:

1- İptal edilen sınavın sonuçları alınıp tam bilenler çıkarılmalı.

2- İkinci sınavda bu kişilerin hangi başarıyı gösterdiği birincisi ile karşılaştırılmalı.

3- Elbette cadı avı türü bir şey önermiyoruz ama bunlar yapılırsa olayın ardında gerçekten kimlerin ya da hangi maharetli örgütlenmelerin olduğu anlaşılır."

2022 KPSS sınavı sonrası soruların Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarında yer alan sorularla aynı çıkması ayrı, iddiaların hemen ardından hiç beklemeden ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ü görevden alması ayrı, yine jet hızı ile ÖSYM'yeni yeni başkan atanması ve atanan başkanın İsmailağa cemaati başlantılı çıkması ayrı soru işaretleri olup "skandal" olarak değerlendirilirken bir de ortaya ülke geneline yayılan Yediiklim okullarının birçoğunun AKP'li ve MHP'li sahipleri olduğu bilgisi dikkat çekmişti.

Bu arada son skandal olarak Yediiklim'in ÖSYM'ye soru hazırladığı yayınevi sahibi Münir Çelik tarafından açıklanırken bir yandan da yayınevinin tarihi bilgileri değiştirerek dünya çapında Kurtuluş Savaşı'nın haini olarak bilinip, İngiletere'ye sığınan Vahdettin'in Gazi Mustafa Atatürk'e Kurtuluş Savaşı emri verdiği ortaya çıkmıştı.

17 Kasım 1922 günü ülkeden kaçan Vahdettin - Metin Aydoğan : Genel - Güncel Konular - GuncelMeydan

Şimdi ise son olarak gazeteci Mustafa Balbay'ın iddiası ve açıklamaları ile son zamanlarda yapılan tüm sanvlarda da 2022 KPSS'de olduğu gibi soruların çalındığı, başkalarına verildiği skandalı patladı.