İstanbul’da deprem mi olacak? Uzmanlar uyardı 50 bina çökebilir, 7 ve üzeri deprem için önleminizi alın

Son dakika deprem haberi ve uyarısı geldi! İstanbul’da deprem olabilir, 50 bina çökebilir! İşte son dakika uyarısının detayları…

Gündem 21.06.2021 - 16:49 21.06.2021 - 16:49 Volkan Arık

İstanbul Kartal’da Cumartesi günü meydana gelen deprem sonrasında büyük İstanbul depremi için endişeler artmıştı. Uzmanlardan depreme ve İstanbul depremine dair çok önemli uyarılar geldi. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Kartal’da meydana gelen deprem sonrasında yaptığı açıklamada "Kartal’daki deprem karada meydana geldi. Kuzey Anadolu Fayı’nın ikinci kollarının bir kaç tanesinin kara üzerine çıktığını biliyoruz. Marmara'daki bir depremde 100 milyar dolar ekonomik kayıp meydana gelip, 50 bin bina çökebilir” dedi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul Kartal’da meydana gelen deprem bütün İstanbul’u korkutmuştu. AFAD deprem sonrasında yaptığı açıklamada merkez üssünün Kartal olduğunu belirterek depremin şiddetinin 3,9 olduğunu açıklamıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin ardından çok önemli değerlendirmeler yaptı. Ersoy, “Türkiye’de her yıl, 24 bin deprem olur. Bu da her ay yaklaşık 2 bin tane deprem demektir. 4 büyüklüğünü hesaba katarsak, 4 büyüklüğünde 150’ye yakın deprem oluyor. 3.9 büyüklüğündeki normal bir deprem buna rağmen bu kadar tedirgin etmesi, bu kadar insanları korkutmasının nedeni İstanbul’da olması. Biz Marmara Bölgesi’nde 7’den büyük deprem bekliyoruz. Marmara Bölgesi’nde 28 milyon kişi yaşıyor. 6 milyona yakın konut var. Marmara Bölgesi’nde böyle bir deprem ciddi bir maliyet demektir. Bazı hesaplara göre 100 milyar dolar ekonomik kayıp meydana gelebilir, 50 bin bina çökebilir.” Dedi.

istanbulda-deprem-mi-olacak-uzmanlar-uyardi-50-bina-cokebilir-7-ve-uzeri-deprem-icin-onleminizi-3

YÜZLERCE BİNA DEPREM OLMADAN YIKILABİLİR

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, açıklamasının devamında İstanbul’da deprem olmadan bile yüzlerce binanın yıkılma ihtimali olduğunu belirtirken, vatandaşların da bunu bildiğini ifade etti. Bir an önce İstanbulluların depreme hazırlanması gerektiğini vurgulayan Ersoy, bundan sonraki depremlerin 7 ve üzerinde olacağını dile getirdi.

istanbulda-deprem-mi-olacak-uzmanlar-uyardi-50-bina-cokebilir-7-ve-uzeri-deprem-icin-onleminizi--5

ARTIK BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ ÇOK YAKIN

Prof. Dr. Ersoy, depreme hazırlık yapmamanın büyük bir kumar olacağını belirtirken, "45 saniyede 100 milyar dolar kaybetmek çok ciddi paradır. Deprem olmayan her süreyi iyi değerlendirmek gerekiyor. Kartal’da olan depremin diğerlerinden farklı ele alınması gerekiyor. Gelecek depremleri biz deniz içerisinde bekliyoruz. Fakat Kartal’daki bu deprem kara üzerinde meydana geldi. Kuzey Anadolu Fayı’nın ikinci kollarının bir kaç tanesinin kara üzerine çıktığını biliyoruz” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@