Son zamanların en önemli girişimcisi olarak bilinen Elon Musk, sahibi olduğu beyin-çipi geliştiren Neuralink isimli şirketi ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Elon Musk, 2021 sonu için beklenen Neuralink firmasının ürettiği çipin, insan beyni denemelerini biraz daha erteledi.

Neuralink bilindiği üzere maymunlar üzerinde denenmiş hatta 9 Nisan tarihinde şirket tarafından bir video paylaşılmış ve bu videoda 9 yaşındaki maymun Pager, beynindeki çip sayesinde zihin gücüyle video oyun oynayabildiği görülmiştü. Çalışmanın iddiası ve amacı ise bu çipin gelecekte felçli insanların hareket edebilmesi ve engelli insanların, düşünce aracılığıyla bilgisayar ve akıllı telefon gibi teknolojk cihazları kullanabilmesi.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

elon-musk-insan-beynini-bilgisayara-baglayan-neuralink-cipi-ni-tanitti

Elon Musk geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamada insanlı çalışmalara yıl sonuna kadar geçmeyi planladıklarını belirtmişti.

Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması planlanan ve hayvan üzerindeki deneylerinde başarılı olan çip her şey yolunda gitseydi 2021 yılı sonuna kadar insan beyninde de denenenecekti ancak henüz bu gerçekleşmedi.

ABD'li milyarder girişimci Elon Musk ise konu ile ilgili Wall Street Journal CEO Konseyi Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, bir maymun üzerinde denenmesi ve başarıyla sonuçlanmasının ardından duyurdukları çipin, 2022 yılına kadar insan beynine de yerleştirilebileceğine dair umudunu koruduğunu belirtti.