Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazına iki ülkeden de yanıt geldi. Ancak İsveç resmen iğneledi...

Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı! Son Dakika! Mersin'de Polisevine Bombalı Saldırı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine dair, "veto ederiz" sinyali vermesi her iki ülkede de gündem konusu oldu.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Finlandiya, "Türkiye'nin derdi İsveç'le, bizimle görüşmeler pozitif geçiyor" derken İsveç Dışişleri Bakanı, Erdoğan'ın açıklamasını, "Karşılığında bir şey isteyebilir" şeklinde yorumladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 3. Dünya Savaşı beklentisini arttırmaya devam ederken İsveç ve Finlandiya için NATO’ya üyelik sürecini hızlandırdı.

Dün İstanbul’da konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri ise uluslararası kamuoyunda "pazarlık" olarak yorumlandı.

Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılacağına yönelik açıklamasına ilişkin, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz” ifadesini kullanmıştı.

İsveç bu yorum ile ilgili Erdoğan'ın bir pazarlık içerisinde olduğunu belirtirken, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise daha önceki süreci hatırlatarak “Türkiye daha önce Finlandiya’nın NATO’ya katılması için pozitif görüş beyan etmişti” açıklamasını yapmıştı.

İsveç'in imalı açıklaması sonrası ise AKP iktidarının Türkiye'de adeta yıkım yaşayan ekonomiden dolayı iyice köşeye sıkıştığı ve Erdoğan önderliğinde tüm gayretlerinin sadece para bulmak üzerine kurulu bir politika da benimsedikleri için, özellikle de yaşanılan bu durumda isteğinin "para" olabileceği sosyal medyada konuşulmaya başlandı.