İstanbul'da gerçekleşmesi beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Bölgede risk analizleri yapan ve gerçekleşen depremleri inceleyen Kandilli Rasathanesi'nin çalışmaları sürerken gelen bir hırsızlık vakası duyanları şoke etti.

İstanbul'da gerçekleşmesi beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Bölgede risk analizleri yapan ve gerçekleşen depremleri inceleyen Kandilli Rasathanesi'nin çalışmaları sürerken gelen bir hırsızlık vakası duyanları şoke etti. Sismik hareketliliği önceden tespit etmeye yarayan fiber optik kabloların bilinçsiz tekneler tarafından parçalanmasının yanı sıra şimdi de denizdeki deprem cihazlarının nerede olduğunu gösteren 4 adet şamandıranın yerinde olmadığı ortaya çıktı.


5 yıl önce çalınan parçalar halen daha kayıp!


Konuya ilişkin açıklamada bulunan Dr. Doğan Kalafat, kaybolan 5 adet şamandıranın depremin büyüklüğünü, derinliğini ve süresini gösterdiğini aktardı. "Hacıyatmaz" denilen bu şamandıraların değerinin 30 bin lira olduğunu ve bunların kendi üzerine zimmetli olduğunu kaydeden Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Müdürü Dr. Doğan Kalafat, hırsızların bulunamadığını bildirdi. Çalınan şamandıraların boyunun 2.5 metre olduğunu kaydeden Kalafat, 5 yıl önce çalışan parçaların halen daha bulunamadığını vurguladı.


"Bilinçsiz avlanma nedeniyle 6 yıldır anlık veri alamıyoruz"


Bilinçsizlik ve hırsızlık nedeniyle kablo ve cihazlarının bozulduğunu kaydeden Kalafat, bu kadar zorluklarla mücadele ederken bu sorunlarla karşılaştıklarını bildirdi. Bu zorluklara rağmen bu hırsızlık olayını medyaya duyurmamayı tercih ettiklerini belirten Kalafat, kopan fiber optik kablolar sayesinde sismik verilerin anlık olarak kaydedildiğini vurguladı. Trolle avlanan balıkçıların fiber optik kabloları kopardığını kaydeden Kalafat, bilinçsiz avlanma nedeniyle son 6 yıldır anlık verileri alamadıklarına işaret etti.