Karada yürüyebilen balık Eskişehir'de! Su kaynaklarını tehdit ediyor!

İstilacı balık türü olan "Clarias batrachus", Eskişehir'deki Sarısu akarsuyunda gözlemlenince bilim insanları harekete geçti. Yürüyen Kedi Balığı olarak da anılan bu balık türünün karada da hareket edebildiği kaydediliyor.

Genel 21.12.2020 - 13:53 04.05.2021 - 04:23 İlan35
İstilacı balık türü olan "Clarias batrachus", Eskişehir'deki Sarısu akarsuyunda gözlemlenince bilim insanları harekete geçti. Yürüyen Kedi Balığı olarak da anılan bu balık türünün karada da hareket edebildiği kaydediliyor. Bu türün, ekoloji için dünyadaki en zararlı canlılarından biri olduğu bildiriliyor.


Suyun kalitesini düşürüyor!


Prof. Dr. Emiroğlu'nun öncülüğünde bir grup bilim insanı bu balık türüyle ilgili çalışma yaptı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde çalışan araştırmacılar, hava sıcaklığının düşmemesi nedeniyle çevreye uyum sağlayarak çoğalmaya başladı. Endonezya'dan geldiği kaydedilen balık türünün, bulunduğu suyun kalitesini düşürdüğü belirtiliyor.


"Karada uzun süre kalabiliyorlar"


Yürüyen kedi balığının istilacı bir tür olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özgür Emiroğlu, balığın kökeninin Güney Asya olduğunu kaydetti. Balığın akvaryum ticaretiyle ülkeye getirildiğini ifade eden Emiroğlu, balıkların 5'inci solungaç filamentlerinin dallanması nedeniyle karada bir süre yaşayabildiklerini söyledi. Söz konusu balıkların bir hayli fazla organik atık bıraktığını belirten Emiroğlu, suları kirlettiklerini ifade etti.Vatoz balığının da bölgede görülen zararlı türlerden biri olduğunu dile getiren Emiroğlu, bu zararlı balıkların üreme hızlarının da bir hayli yüksek olduğunu söyledi. Emiroğlu, bunlar gibi yabancı türlerin ülkeye girmemesi için dikkatli olmak ve önlem almak gerektiğini kaydetti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@