Bankaların kredi politikalarına bakıldığında bazı bankalar en çok 1300 kredi puanına sahip vatandaşlara kredi verirken bazıları ise 8 kredi notuna sahip vatandaşlara dahi kredi sunmaktadır.

 Bankaların kredi politikalarına bakıldığında bazı bankalar en çok 1300 kredi puanına sahip vatandaşlara kredi verirken bazıları ise 8 kredi notuna sahip vatandaşlara dahi kredi sunmaktadır. Bununla beraber 800 ile 1100 arasında kredi notuna sahip olan vatandaşlara kredi sağlanması, risk faktörünün büyüklüğü anlamını taşır ve bu sebeple bankaların kişiye uygulamış olduğu faiz oranı da ona göre şekil kazanır. 800 ile daha da altında kredi notuna sahip bir vatandaş, maalesef hiçbir bankadan kredi alamaz. Son dönemlerde giderek daha keskin bir biçimde oturan kredi notu sistemi, bütün bankaların ortak bir biçimde görebildiği ve politikalarını Buna göre düzenlediği bir merkez konumunda yer alıyor.

Asgari Ücretli Çalışanlara Aylık 1000 TL Doğalgaz Yardımı! Başvurular Başladı Asgari Ücretli Çalışanlara Aylık 1000 TL Doğalgaz Yardımı! Başvurular Başladı

Kredi notunu düşmesinin sebebi nedir?

Bir tüketicinin kredi notunun düşüşe geçmesi ile temel sebebi, ve kullanmış olduğu bankacılık ürünlerinden ötürü meydana gelen ödemelerinn zamanında yapmamasıdır. Örneğin kredi kartı ödemesi asgari tutarda yapılmaması başta olmak üzere zamanında yapılmaması ya da daha az ya da dengesiz bir şekilde ödemeler yapılması sonucunda kredi notu düşüşe geçer.

Kullanılan kredinin vakti zamanında geri ödemesinin yapılması neticesinde kullanılan kredili mevduat hesabı veya diğer ismi ile ek hesaplarının geri ödemelerinin vakti zamanında ya da bir şekilde yapılmaması neticesinde kredi notu düşüşe geçer.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunun yükseltilmesi açısından en geçerli prensip, kredi ya da kredili mevduat hesabı ile kredi kartı ödemelerinin zamanında ya da gerektiği tutarda yapılmasıdır. Özellikle de bazı bankaların (Akbank, Yapı Kredi Bankası, ING Bank) ürünlerinin kullanılmasından kaynaklı bir şekilde meydana gelen kredi notu düşüşünü yeniden yükselişe geçirilmesi açısından yapılması gereken kalitede kredi kartı kullanımının vakti zamanında yapılmasıdır.