Bilindiği gibi milyonlarca çiftçiye her yıl gübre ve mazot desteği ödemesi yapılıyor. Bu anlamda ödeme almaya hak kazanan vatandaşlar açıklamaları yakından takip ediyor.

Herkes bekliyordu... Mazot ve gübre desteği ödemeleri yattı mı? Mazot ve gübre destekleri ödendi mi? Çiftçi desteklemeleri olarak tanınan mazot gübre desteği ödeme tarihleri Kasım ayının gelmesi ile birlikte sık sık araştırılmaya başlandı. Çiftçiler 'Mazot ve gübre desteği hesaplara yattı mı? Sorusu merak ediliyor. Normal şartlarda 2023'ün bahar aylarında yapılması beklenen çiftçi destek ödemeleri, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile birlikte 2022 senesinde yapılacak. Milyonlarca çiftçi, mazot ve gübre desteği ödemelerinin ne vakit hesaplara yatırılacağını merak ediyor ve tarihi öğrenmek bağlamında araştırıyor. 

PTT Gişelerinden 50000 TL Ödeme Alabilirsiniz! Kredi Başvuruları Başladı PTT Gişelerinden 50000 TL Ödeme Alabilirsiniz! Kredi Başvuruları Başladı

Bakan mazot ve gübre desteği ödemeleriyle ilgili açıklama yaptı 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından tarımsal destekleme ödemeleri ile alakalı bir paylaşımda bulundu. Kirişci, "513 milyon 491 bin liralık tarımsal destekleme ödemelerini bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun" şeklinde konuştu. 

Mazot ve gübre desteği nedir?

Devlet ülkede hem üretimi yükseltmek, hem de çiftçiye destek olmak suretiyle destek başvurularının kapısını iyice araladı. Çiftçilerin rahat soluk almasını sağlayacak mazot ve gübre desteği ödemeleri, 2022 senesinde arttırıldı. Devlet tarımsal yaşamı desteklemek ve tarıma dönüşü daha çok yükseltmek bağlamında üreticilere mazot gübre desteği gibi birtakım desteklerde bulunmaktadır.

2022 Mazot gübre desteği ne kadar?

2022 senesinde üreticiye yapılacak olan mazot ve gübre desteği ödemelerinin güncellenmiş durumları yayınlandı. Tarım orman bakanlığı çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçiler bağlamında mazot ve gübre desteğinin fiyatlarını arttırdı. Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf için Tarım Orman Bakanlığı dekar başına 22 lira mazot desteği ve dekar başına 20 lira gübre desteği olmak üzere toplamda dekar başına 42 lira destek sağlamaktadır.