Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan "yabancı dil seferberliği" açıklaması ve detayları dikkat çekti.

Bakan Mahmut Özer, "2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ilave olarak ilk kez İngilizce ve Arapça'dan da destekleme yetiştirme kurslarını açacağız" demesi ile gündem konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT arasında, İngilizce dersi kazanımlarına yönelik TRT eğitim içeriklerinin derslerde ve yaz okulunda kullanılması amacıyla 'İngilizce Öğretimi ve Yaz Okulları İngilizce Kurslarına Yönelik İş Birliği Protokolü' hazırlanmıştı ki Bakanlıktaki Başöğretmen Konferans Salonu'nda düzenlenen protokol imza töreninde yapılan açıklama sosyal medyanın gözde konusu oldu.

Bakan Özer dikkat çeken seferberlik açıklamasını, "Son zamanlarda eğitimdeki paradigmayı değiştirmeye başladık. Türkiye'deki tüm güzel sanatlar liselerimizi artık Kültür ve Turizm Bakanlığı'mız ile yönetiyoruz. Müfredatı birlikte güncelliyoruz. .... Bu anlamda çok önemli bir iş birliğini başlattık. Sonra spor liseleriyle devam ettik. Gençlik ve Spor Bakanlığı'mız ile Türkiye’deki tüm spor liselerimizi aynı bağlam içerisinde birlikte yönetmeye başladık. İşte bugün de bu bağlamda yabancı dilde çok önemli bir müktesebatı olan ve Türkiye’yi sadece içeride bilgilendirme anlamında değil dünyanın tüm noktalarında, tüm yabancı diller ile Türkiye’nin mesajını dünyaya iletebilen TRT ile yabancı dilin eğitimi ile ilgili çok önemli bir iş birliğine adım atıyoruz" şeklinde yaptı.

İNGİLİZCE VE ARAPÇA

2022 Yılı Alan Değişikliği Başvuru İşlemleri

Özer'in açıklamasında dikkat çeken bölüm ise şöyle oldı;

"Bu amaç ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu dönem İngilizce eğitiminden başlayarak İngilizce'yi ana odağımıza koyarak ve bir gramer öğretisinin önüne geçerek, onu günlük yaşamda kullanarak, yeni yaklaşımları eğitimin içerisine dereceli bir şekilde ilk kez yaz okullarında uygulayacağız...

Kariyer Hocam Sahibi Kimdir? Yediiklim Yayınları İle Bağlantısı Nedir? KPSS Sonrası Polislik Sınavı Skandalı Patladı! Kariyer Hocam Sahibi Kimdir? Yediiklim Yayınları İle Bağlantısı Nedir? KPSS Sonrası Polislik Sınavı Skandalı Patladı!

"Yeni bir açılım yapacağız, onu da kamuoyuna duyurmak isterim. Destekleme yetiştirme kurslarında biz Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde öğrencilerimize destek veriyoruz. Yabancı dille ilgili başlatmış olduğumuz bu seferberliği, yaz okulunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren destekleme yetiştirme kurslarıyla birlikte yeniden şekillendireceğiz. 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ilave olarak ilk kez İngilizce ve Arapça'dan da destekleme yetiştirme kursları açacağız."

Konuşmaların ardından Bakan Özer ve TRT Genel Müdürü Sobacı, iki kurum arasındaki protokolü imzalarken yabancı dil konusunun bir anda önem kazanması sosyal medyada tartışma konusu oldu.

MEB'in En Büyük Derdi Arapça - Eğitim Sen