İzmir’de Çeşme Turizm Projesi ile bölge beton sermayesine açıldı zira Kültür ve Turizm Bakanımız da “Her otel için parsel parsel ihale yapacağız” demişti zaten...

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak olan, İzmir’in “Kanal İstanbul”u olarak bilinen “Çeşme Turizm Projesi ile Çeşme Yarımadası” için, denize sıfır üç kupon arazi satışa çıkarıldı.

Konutta Umutlar Tükendi! 'Fiyatların gerilemesi imkânsız' Açıklaması Geldi! Ev Almak Gerçekti Hayal Oldu! Konutta Umutlar Tükendi! 'Fiyatların gerilemesi imkânsız' Açıklaması Geldi! Ev Almak Gerçekti Hayal Oldu!

Otelleri ile ünlü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un  "parsel parsel ihale yapacağız” dediği projenin geldiği noktada çevreciler, “Bölgeyi ranta açıyorlar” diyerek karara tepki gösterdi.

Çeşme için tehlike çanları: Bu proje Yarımada'yı bitirecek!

"Parsel parsel" sözleri ile hatırlanan “Çeşme Turizm Projesi ile Çeşme Yarımadası”nın yüzde 50’si tam da Nuri Ersoy’un, “Her otel için parsel parsel ihale yapacağız” diyerek anlattığı gibi olan süreçte ranta açılarak, ilk ihale için düğmeye basıldı.

Projede yer alan 200 otelden üç otel için ihaleye çıkıldı ve denize sıfır üç değerli kupon arazi üzerinde, 300, 650 ve 1000 yataklı otel için 17 Temmuz’da ihale duyurusu yapıldı.

Bu arada iki yıl önce duyurulan proje sonrası bölgede arsa fiyatlarının da dört beş kat arttığı öğrenilirken, bölgenin ranta açılacağını söyleyen Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, “Amaç bölgeyi yandaşlara ve yabancılara açmak. Ranta açıp arazileri vahşi beton sermayesine satmak. Çeşme Turizm Projesi’nin, Kanal İstanbul’dan farkı yok. Açılan ihaleler ile her şey ortada. Dosya hazırlamak ve teklif sunmak için bir ay süre veriliyor. Hangi yatırımcı bir ay içerisinde dosya hazırlar. Bunlar adrese teslim ihaledir” dedi.

YARGI SÜRECİ İSE DAHA BİTMEDİ

Talanın Yeni Adı “Çeşme Projesi” – Türkiye Komünist Partisi

"Parsel parsel" proje için İzmir Barosu, STK’ler, çevre örgütleri, CHP’li belediyeler ve Çeşmeli 107 yurttaş dava açıp projenin iptalini istemiş, dava için 190 sayfalık rapor hazırlayan bilirkişi dee projenin kamu yararı ilkesine aykırı olduğunu ve çevresel etkileri açısından da sakıncalı bulmuştu.

Davada itirazları inceleyen Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı haklı bulup itirazları reddetmişti ancak vatandaşlar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ise projenin iptali için ikinci kez dava açmışlardı.

Villen und Wohnungen zum Verkauf in Alacati, Cesme - Izmir (Auswahl) /

Çeşme Alaçatı bölgesinin en değerli yerinde bulunan ve ranta açılan parselde ise otel yapıldığında vatandaşların plaja erişiminin de engelleneceği biliniyor.