Başarılı isim, başta Sezen Aksu’nun olmak üzere, ses getiren birçok şarkının da söz yazarlığını yaptı. Yazar; Masum Değiliz, Masal, Var Git Turnam, Tuzum Kuru, Adı Bende Saklı, Şimal Yıldızı, Adı Menekşe, Helal Ettim Hakkımı, Yine mi Çiçek, Gizli Aşk gib

Başarılı isim, başta Sezen Aksu’nun olmak üzere, ses getiren birçok şarkının da söz yazarlığını yaptı. Yazar; Masum Değiliz, Masal, Var Git Turnam, Tuzum Kuru, Adı Bende Saklı, Şimal Yıldızı, Adı Menekşe, Helal Ettim Hakkımı, Yine mi Çiçek, Gizli Aşk gibi unutulmaz şarkıların sözlerini de kaleme aldı.

Meral Okay Nereli, Doğum ve Ölüm Tarihi

20 Eylül 1959 tarihinde Ankara'da doğdu. Ankara Anıttepe Lisesi'ni bitirdi. Beş sene devlet memurluğu yaptı. 12 Eylül döneminde Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeliği ve işyeri temsilciliğinde bulundu. Daha sonra Günaydın gazetesinde çalışmak amacıyla İstanbul’a taşındı.

9 Nisan 2012 tarihinde vefat eden Okay, tüm mirasını Nesin Matematik Köyü'ne bağışladı. Fakat mirasçılarının itirazı ve haklı bulunmasıyla mal varlığı yasal varisleri arasında paylaştırıldı.

Meral Okay Oynadığı Diziler ve Filmler

Başarılı sanatçı, 1992’den itibaren yapımlarda boy göstermeye başladı. Işıl Özgentürk’ün yönettiği Seni Seviyorum Rosa filminde Sumru Yavrucuk, Mahir Günşiray, Gülümser Gülhan, Mehmet Atak, Halil Ergün’e eşlik etti. İkinci Bahar dizisinde Kasap Melahat’ı canlandıran Okay, daha sonra Yeditepe İstanbul’da Havva rolüne hayat verdi.

Bunu Zuhal Olcay ile başrolünü paylaştığı Hiçbiryerde takip etti. 2002 yılında Özcan Deniz’in başrollüğünde çekilen O Şimdi Asker filminde Resmiye adıyla izlediğimiz Okay, daha sonra Sırrı Süreyya Önder’in senaryosunu yazdığı, Özgü Namal’ın ise başrolünde bulunduğu Beynelmilel filminde Aydeniz Derya rolüne can verdi. Beynelimilel, 12 Eylül döneminde Adıyaman’ı anlatan ve çekimleri Mersin’in Tarsus ilçesinde gerçekleştirilen bir yapım olarak dikkat çekti. Başarılı isim, son olarak Alia ve Bir Bulut Olsam yapımlarıyla kamera karşısına geçti. Bir Bulut Olsam’da İnci Batur adıyla ekranlarda son kez görüldü.

Yıllarına göre Meral Okay’ın oynadığı diziler ve filmler:

Bir Bulut Olsam - 2009

Alia - 2008

Beynelmilel - 2006

O Şimdi Asker - 2002

Hiçbiryerde - 2001

Koltuk Sevdası - 2001

Yeditepe İstanbul - 2001

İkinci Bahar - 1998

Seni Seviyorum Rosa - 1992

Meral Okay’ın Senaryosunu Yazdığı Yapımlar

Usta kalem, hayatı boyunca beş yapımın da senaryosunu yazdı. Bu yapımlar içerisinde özellikle Asmalı Konak ile Muhteşem Yüzyıl, yayımlandığı dönemlerde reyting rekorları kırdı. Bu başarı daha sonra Asmalı Konak’ın film (Asmalı Konak: Hayat), Muhteşem Yüzyıl’ında dizi (Muhteşem Yüzyıl: Kösem) olarak devamının gelmesini sağladı.

Senaryosunu yazdığı yapımlar:

Yasemince-1997

Asmalı Konak-2002

Fedai-2007

Bir Bulut Olsam-2009

Muhteşem Yüzyıl-2011

Meral Okay’ın Kazandığı Ödüller

Okay, oyunculuk dalında iki önemli ödüle de layık görüldü. Usta isim, 2002 yılında 35. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde Hiçbiryerde adlı filmdeki oyunculuğuyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne uzandı. Bundan beş sene sonra, 2007 yılında da 14. Altın Koza Film Festivali kapsamında Beynelmilel filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Meral Okay’ın Diğer Faaliyetleri

Başarılı sanatçı, 1999 yılında Propaganda filminin Basın ve Halkla İlişkiler Sorumluluğunu üstlendi. 2000’de Yarın Geç Olmayacak’ta yapımcılık, 2003’te Akademi Türkiye’de jüri üyeliği, 2004’te İstanbul Şahidimdir’de Proje tasarımcılığı, 2005’te Körfez Ateşi’nde proje danışmanlığı, 2006’da Beynelmilel’de yapım koordinatörlüğü, 2006 ve 2007’de Fırtına dizisinde genel koordinatörlük yaptı.

Meral Okay’ın Özel Hayatı

Sanatçı, meslektaşı Yaman Okay ile evliydi. Çift, 1984’te dünya evine girdi. Yaman Okay, 1993 senesinde Bizimkiler dizisinde oynadığı dönemde vefat etti. Meral Okay da 9 Nisan 2012 gününün sabah saatlerinde tedavi gördüğü akciğer kanseri nedeniyle vefat etti. Meral Okay, eşi Yaman Okay’ın defnedildiği Zincirlikuyu Mezarlığı'na, eşinin yanına defnedildi.