Mevlid Kandili'nde okunacak dualar Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılır ?Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır ?

Bugün Mevlid Kandili mübarek Mevlid Kandili sebebiyle Mevlid Kandili ibadetleri araması en fazla merak edilen konular arasında yerini almış iken Kandilde hangi ibadetler yapılır ?Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır ? Mevlid Kandili'nde okunacak dualar nel

Gündem 28.10.2020 - 13:45 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Bugün Mevlid Kandili mübarek Mevlid Kandili sebebiyle Mevlid Kandili ibadetleri araması en fazla merak edilen konular arasında yerini almış iken Kandilde hangi ibadetler yapılır ?Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır ? Mevlid Kandili'nde okunacak dualar nelerdir ? gibi sorular müslümanlar tarafından adeta Google'ı aşındırıyor. Peki Mevlid Kandili'nde okunacak dualar ve Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılır ... detaylar...
Her kandilde olduğu gibi tüm Müslüman halk Mevlit Kandili'ni de ibadetler ile geçirmek isterken, Mevlit Kandili ibadetleri nelerdir Mevlid Kandili duaları nelerdir ve Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır sorularının cevapları Yılın son Kandili olan Mevlid kandilinde ne yapması gerektiği konusunda şaibe de kalmış olan vatandaş tarafından soruluyor. Bizde ilan365 olarak Mevlit Kandili'nde yapılması gereken ibadetler sorusunun yanıtına Araştırdık. Çok şükür ki 2020 senesinin de son Kandili'ne ulaşmış bulunmanın huzurunu Müslüman halkı yaşamakta. Mevlid Kandili ibadetleri ve Mevlid Kandili duaları şu sıralar merak ediliyor. Kandil günü güzel kandil gecesi dini vecibelere uygun olarak Kandil akşamı ibadetlerini yerine getirmek isteyen halk Mevlid Kandili'nde yapılması gerekenlere Mevlid Kandili ibadetleri ve Mevlit Kandili okunması gereken duaları internet üzerinden araştırıyor Peki Mevlid Kandili ibadetleri nelerdir

Mevlid kelimesinde "doğum" mânası vardır. Kandil kelimesinde de, belli günlerde yakılan aydınlık anlamı mevcuttur. İkisini bir araya getirip de Mevlid Kandili dediğimizde, Resûlullah`ın doğum gecesinde minarelerde yakılan kandiller hâtıra gelmektedir. Müslümanlar, her sene Rebiü`l-evvel ayının on ikinci gecesine giriş teşkil eden geceyi dinî merasimlerle ihyâ eder, farklı bir huzur ve neş`eyle tes`id etme titizliği gösterirler. Kandillerle donatılan camiler bu niyetle dolar, taşar... Müslümanlar bu geceyi, hem kendi açılarından, hem de çocukları açısından düşünürler. Kendi açılarından düşünürken ibâdetleri, çevredeki konu komşuya yardımları, çeşitli iyilikleri hatırlar, farklı bir yardım anlayışında olurlar. Çocukları açısından ise, çok dikkatli olurlar. Mâsum dimağlarda gecenin güzel bir hatıra olarak kalmasını temin edecek çarelere başvururlar. Nitekim o günde çocukların sevineceği şeyler alırlar, hoşlarına gidecek sohbetler tertip ederler, gecenin, zihinlerinde tatlı bir hâtıra olarak kalmasını temin ederler. Kaynak: Mevlid Kandili nedir, Mevlid Kandilinde hangi ibadetler yapılır?


Mevlid Kandili ibadetleri


Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.
Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili'nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak savap olarak nitelendirilebilir. İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir.
Mübarek gecelerin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilavet-i Kur'ân, dua gibi bütün ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir... Mübarek gecelerde kılınan bazı hususi namazlar sünnette mevcut değildir; muteber bir rivayete de istinad etmezler. Bu, “O gecelerde namaz kılmak mekruhtur” anlamına gelmez. Teheccüd ve nafile namazları teşvik eden rivayetler çoktur. Bunların mübarek gecelerde yapılması elbette daha faziletlidir.” (Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/289). Kandil gecelerine ait olduğu kaydedilen namazları da ayrıca kılmakta bir beis yoktur; sevaptan hâli değildir.Mevlid KAndili duaları


Ey bütün kâinatı idare eden, ey bütün canlılara can veren, ey bütün âlemleri terbiyesi altında bulunduran yüce Allah’ım!

Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyor ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya salât ve selâm gönderiyoruz.

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi.

Sen ayetlerinde buyuruyorsun ki:

"Ey Muhammed! Kullarım sana beni sorarlarsa, şüphesiz ki ben, onlara çok yakınım. Dua edenin duasını, bana dua ettiği zaman kabul ederim. O halde onlar da benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki; doğru yolu bulmuş olsunlar." İşte bizler senin bu çağrına imanla icabet ediyor, ısrarla dualarımızın kabulünü istiyoruz.

Ya İlâhel âlemin! Bizi yoktan var eden sensin, sen yaratansın biz kuluz, bunu böyle kabul ediyoruz. Bizi kendine kul kabul eyle ya Rabbi.

İki cihan serverini tanıyor ve peygamberliğine iman ediyoruz, bizi ona ümmet, ondan bize şefaat nasip eyle ya Rabbi.

“İnnemel mü’minune ihvetün” ilkene bağlı kalarak Mü’minleri kardeş biliyoruz, bu kardeşliğe şuur ihsan eyle Ya Rabbi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@