Kars’ta yapılan "Kış-2021 Türkiye-Azerbaycan Birleşik Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı'na" katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kritik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin bölgedeki çeşitli tehditlere karşı artık daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Bakan Akar, yapılan saldırıların sadece sayı bakımından değil nitelik bakımından da farklılaştığını bildirdi. Şimdiye kadar Türk milletinin hakkının yenilmesine izin vermediklerinin altını çizen Bakan Akar, bundan sonra da buna izin vermeyeceklerinin altını çizdi.


Doğu Akdeniz meselesi


TSK ve Azerbaycan ordusunun her türlü ortam ve koşulda düşmana cevap verme kabiliyetinin artırıldığını aktaran Bakan Akar, iki ordunun da istenen seviyeye ulaştığını bildirdi. Doğu Akdeniz ve Ege'de Yunanistan'ın gerilimi artırmaya yönelik çabalar içine girdiğini kaydeden Bakan Akar, bu yöntemle bir yere varamayacaklarını şimdiye kadar anlamış olmaları gerektiğini ifade etti. Türkiye ve Yunanistan dışında bölgedeki meselelerle ilgili karar alan devletlerin objektif olmaları gerektiğine işaret eden Bakan Akar, sorunların mantık sınırları içinde çözülmesi gerektiğine değindi.

Libya ve Suriye'nin kuzeyinde TSK'nın varlığı


Libya'daki ortamın eskisinden daha barışçıl olduğunu ve bölgedeki tozun, dumanın eskiye kıyasla dindiğini belirten Akar, bunda TSK'nın büyük etkisinin görülmesi gerektiğini aktardı. Suriye'nin kuzey bölgesinde yapılan Pençe Kartal-2 Harekatı ile birlikte TSK'nın varlığını daha güçlü şekilde hissettirdiğini bildiren Bakan Akar, Avrupa'ya dayanacak muhtemel bir göç akımının Türkiye tarafından engellendiğini kaydetti. Türkiye'nin o bölgedeki terör koridorunu paramparça ettiğini aktaran Bakan Akar, bölgede teröristlerle ortaklık yapanların bir kez daha düşünmesi gerektiğini vurguladı.