Libya'da görev yapan 56 uzman çavuş, mobbing gördüklerini söyledikleri için tazminatsız şekilde ülkeye getirilip işten çıkartıldı.

Üstlerini şikayet ettikleri gerekçesiyle işten atılan askerler hakkında farklı görüşler var. Uzmanlar ve emekli subaylar arasında hak gören de var, kararıı doğru bulan da.

Mobbing gerekçesi ile CİMER'e başvurularının ardından apar topar Türkiye'ye getirilip işten çıkartılan askerler "Libyalı askerlerin işlerini yaptırdılar, komutanlarımızın hakaretlerine maruz kaldık" dediler.

Libya Tacura'da bulunan Türk görev gücünde 56 sözleşmeli uzman çavuşun sözleşmeleri sonlandırıldı. Twitter'da uzman çavuşlara hitap eden hesaplardan yapılan paylaşımlara göre sözleşmelerin sonlandırılmasının nedeni ise uğradıkları mobbingi CİMER'e şikayet etmeleri.

Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur? Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur?

246961-907325587

Alınan habere göre Uzmanlar Federasyonu Başkanı Ali Tilkici nin beyanı şu şekilde; uzman çavuşların Libya’ya gittikleri andan itibaren tabur komutanları “Sizi maaşınızı hak edene kadar çalıştıracağım, caretta kaplumbağaları gibi süründüreceğim” sözleri ile birlikte Libyalı askerlerin yatakları toplatılmış, çöpleri temizletilmiş, baskı ve yıldırmaya maruz bırakılmışlar. Sözlü olarak oradaki komutanlarına şikâyetlerini bildirmişler, ama çare bulamayınca CİMER’e yazmışlar. Başvurudan sonra ise komutanları ‘Sizi atmak beş dakika sürer, bu Silahlı Kuvvetler ne paşaları yedi, siz kimsiniz?’ demiş ve yurtdışı görevlendirmelerini sona erdirip Türkiye’ye gönderildiklerinde birliklerinden ‘kendilerinden istifade edilemeyeceği anlaşılmıştır’ ibaresiyle sözleşmeleri feshedilmiş.

Ayrıca görevlerine son verilen askerler daha önce de Suriye’de, Irak’ın kuzeyinde görev yapmış ve geçmişinde hiçbir cezası olmayan askerler olduğunu belirtiyor Başkan Ali Tilkici.

Sözleşmesi sonlandırılan 56 uzman çavuştan 37’sinin avukatlığını üstlenen Murat Altay, uzman çavuşların görevlerine dönmesi için yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldığını belirtirken “Hukuki yanlış var. Biz TSK’nin itibar kaybetmesini istemiyoruz, 56 kişinin haklarının iadesini istiyoruz” diyerek konuştu.

unnamed-23

Bu arada uzman çavuşlarla ilgili TSK içinde de inceleme yapıldığı da gelen haberlerden.

Askeri hiyerarşiyi aşarak "usulsüz başvuru" yaptıkları iddiası ile sözleşmelerinin son bulduğu askerler başvurularının bir isyan girişimi veya işte usulsüz başvuru olarak algılanamayacağını öne belirterek "Defalarca sıkıntımızı söylediğimiz halde çözüm olmadığından CİMER'e başvurduk. Çok umutluyduk. Bize karşı bir yaptırım olacağını hiç düşünmedik. CİMER'e başvurunun yasak olduğunu bilsek başvurmazdık. Göreve iademizi istiyoruz" diye konuştular.

Ülkemizde bile değil Libya'da görev yapan askerlerimizin ne olursa olsun buşekilde gündeme gelmesi ve iddia da olsa haksızlığa uğramış olma ihtimali gerçekten üzen bir haber oldu.