Ekonomi haberlerinde "Arkasına bile bakmadan kaçtılar" dedirten haber yabancı yatırımcının bayram sonrası hızlanan kaçışı...

Merkez Bankası bayram sonrası iki iş gününü kapsayan menkul kıymet istatistiklerini açıkladı ve iki günde menkul kıymet piyasasında 324 Milyon dolarlık çıkış olduğu görüldü.

Yabancı yatırımcı bayram tatili sonrası geçen haftaki iki iş gününde hisse senedi piyasasında net 243.9 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetlerinde ise 75.8 milyon dolarlık satış yaparken şirket borçlanma senetlerindeki 4.3 milyon dolarlık satışla birlikte yabancı yatırımcının sadece iki günde Türkiye menkul kıymet piyasasından yaptıkları çıkış 324 milyon doları bulmuş oldu.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre Merkez Bankası bayram sonrası iki iş gününü kapsayan menkul kıymet istatistiklerini açıkladı ve buna göre yabancı yatırımcının hisse senedi ve DİBS'te son üç haftadır aralıksız çıkışını da ortaya koydu.

Saat: 22:12 Açıklandı: Sizlere Ödeme Olarak Hesaplarınıza 20.000 TL Yatacak! Bankalar Açıklama Yaptı! Saat: 22:12 Açıklandı: Sizlere Ödeme Olarak Hesaplarınıza 20.000 TL Yatacak! Bankalar Açıklama Yaptı!

Rakamlara göre 22 Nisan haftasında 52.1 milyon dolar, 29 Nisan haftasında 110 milyon dolar, geçen hafta ise 243.9 milyon dolar satış yapan yabancı yatırımcının üç haftalık borsadan çıkışı ise 406 milyon dolar oldu.

Bu arada 29 Nisan haftasında bayram öncesinde parite etkisinden arındırılmış olarak 2 milyar 87 milyon dolarlık satış yapar yurtiçi yerleşikler geçen hafta ise parite etkisinden arındırılmış olarak 1 milyar 712 milyon dolarlık alım yaptılar.