Dünyaca ünlü platform Netflix ikinci bir kez çalışanlarının bir kısmını işten çıkarma kararı aldı.

Netflix yaklaşık on yıldır dijital platformlar arasında en çok rağbet gören platformlardan birisi. Ancak şirket kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle ikinci bir kez çalışanlarının bir kısmını işten çıkarmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Netflix büyük bir abone kaybı yaşadığını belirtmişti. Bu kayıpla birlikte ilk kez çalışanlarını işten çıkarmaya başladı. İlk seferinde 150 kişiyi işten çıkaran platform, ikinci bir kez 150 kişiyi daha işten çıkardı.

Nesin Vakfı'nı yakan 2 kişi Serbest! Kimler? "Şahıslar Korunuyor" Dendi! Peki Kim Koruyor? Kim Yaptırdı? Nesin Vakfı'nı yakan 2 kişi Serbest! Kimler? "Şahıslar Korunuyor" Dendi! Peki Kim Koruyor? Kim Yaptırdı?

Netfix Parola Paylaşımı

Netflix 300 Çalışanını İşten Çıkardı! - Medyafaresi

Netflix işten çıkarma olayına dair bir açıklama da yaptı. Büyümeye çalışan şirketin artan mali giderlerini kısmaya çalıştıklarını ve bu nedenle işten çıkarma yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Şirketin mali giderlerini azaltma girişimlerinin farklı boyutları da var. Mesela abonelerin şifre paylaşması Netflix'in zarar etmesine sebep olan olaylardan bir tanesi gibi görünüyor.

Netflix mümkün olduğu kadar bu durumun önüne geçmeye çalışıyor. Öte yandan şirket daha çok reklam alma bazlı bir gider azaltma politikası uygulamaya da çalışıyor. Bütün bunların olumlu sonuç verip vermeyeceği henüz beli değil. Ama hem dünyada hem de ülkemizde bu denli izleyicisi bulunan bir firmanın zarar etmesi de şaşkınlık yaratıyor.

Netfix Dijital Rekabet

Netflix 300 kişiyi daha işten çıkardı haberi - BorsaGündem.com

Netflix dijital platformlar arasından en deneyimlisi. On yılı geçkin bir zamandır yayında ve bu da büyük oranda kar etmesi için kendisine kaynaklık etti. Ancak şu an Disney Plus'ın da devreye girmesiyle birlikte dijital platform sayısı giderek artmaya başladı. Bu durum Netflix'i Disney Plus ve  Amazon Prime başta olmak üzere diğer platformlarla birlikte sıkı bir rekabet içerisinde soktu.

Şu an 220 milyon abone sayısı ile hala en çok abonesi olan platformlardan birisi. Hatta bu rekabette başı çeken firmanın Netflix olduğunu da söyleyebiliriz. Âmâ tabi ki platform sayısının artmasıyla birlikte Netflix de zorlanacak. Daha önce de abone kaybı yaşayan Netflix önümüzdeki dönemde de muhtemel kayıplar olmasını bekliyor.

Netfix Abone Kaybı 

Özellikle ABD ve İngiltere başta olmak üzere Netflix dünyanın pek çok bölgesinde abone kaybı yaşayan bir firma. Bu durum da zorlaşan ekonomik koşullarla ve diğer dijital platformların devreye girmesiyle açıklanabilir. Ancak önümüzdeki dönemde de abone kaybı yaşayan firma bunun önüne geçmenin muhtemel yollarını arıyor.
Tabi bu kayıp pek de önüne geçilebilecek bir durum değil. Çoğu abonesi sadece tek bir platforma abone olabildiği için Netflx'i diğer platformlar için terk ediyor olabilir. Şu an bu konuda firmanın geliştirebileceği net bir çözüm yolu yok.

Dijital Platformun Yaygınlaşması

Netflix, 300 çalışanını işten çıkardı - Son Haberler - Milliyet

Dijital platformlara her geçen gün yeni bir tanesi daha ekleniyor. Özellikle son eklenen Disney Plus oldukça iddialı bir giriş yaptı. Netflix'in bunun karşısında hangi projelerle ekrana geleceği çok önemli bir nokta. Dijital platformlar pek çok açısında yayın dünyasında önemli değişiklikler yaptı.

Ulusal kanalların belli kuralları çerçevesinde program yapma zorunluluğu ortadan kalkınca bütün aboneler orijinal ve cesur yapımları izlemek için bir platforma üye olmaya çalıştı. Potansiyel dizi izleyicileri de bu durumdan oldukça memnun. Ama çoğu abone sadece tek bir platforma ya da en çok iki platforma üye olabilecek durumda. Zorlaşan hayat şartları bundan fazlasına izin vermeyebiliyor. Bu durum da platformların karında bir azalmaya neden oldu.

Ulusal Kanalların İzlenme Oranları

Netflix başta olmak üzere dijital platformlar ulusal kanallar başta olmaz üzere pek çok kanalın kazancını sınırlandırdı. Ancak tabi ki ulusal kanallar hala Prime Time'da en çok izlenen kanallardır. Ama akşamları ya da günün herhangi bir saatinde dizi izlemeyi sevenler için dijital platformlar büyük bir kolaylık sağladı. Artık herkes yakın saatlerde binlerce farklı kanal ve diziyi ekranlarda izleyebiliyor.