2023 senesi asgari ücret zammı en fazla merak edilenler arasına girmiş durumda. Her kafadan bir ses çıkıyor. Son olarak 9.086 TL rakamı açıklandı.

Yer yerinden oynadı! O isim açıkladı! Asgari ücret 9.086 TL olacak! Emekli ve memur maaşı ise... 2022 yılı yüksek enflasyon oranları ile geçti. Bu olay hemen raflardaki ürünlerin fiyatına yansıdı. Maaşların alım gücü düştükçe çalışanlar ve aileleri zorlanmaya başladı. Alınan asgari ücretle normal bir yaşam geçirmek oldukça zor hale gelinde ücretlerde artış yapılması kararı alındı.

Bunun üzerine 2022 yılı içinde maaşlar iki kez düzenlendi. 2022 yılında Ocak ayında önce maaşların düzeltilmesi için asgari ücretten alınan vergiler de düzenlenip azaltılmıştı. İkinci yarıda ise asgari ücret yükseltilerek 5500 TL’ ye çıkartılmıştı.
Bütün bu düzenleme ve artışlara rağmen maaşlar yine de çalışanlar ve aileleri için yetersiz kalmaya başladı. Yeni artışın üzerinden iki ay geçmesine rağmen 2023 yılı maaş artışı heyecan ile beklenir hale geldi.

Garanti Bankası genel müdürlüğü açıklama yaptı! 1 Aralık ve 15 Aralık tarihleri arasında ödeme alacak kişilere hemen 100 Garanti Bankası genel müdürlüğü açıklama yaptı! 1 Aralık ve 15 Aralık tarihleri arasında ödeme alacak kişilere hemen 100

Asgari Ücret 9.086 TL Olacak Dedi

Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “Enflasyona göre bir asgari ücret zammı kararı alınacağını biliyoruz. Hatta enflasyonun biraz daha üstünde bir asgari ücret zammı yapılabilir. Burada Temmuz ayında oluşturulan ara zammın hesaplamaya katılıp katılmayacağı mühim olacak. Temmuz ayından itibaren 5.500 TL olan net asgari ücretin Ocak ayında 9.086 TL’ye yükselebileceğine dair hesaplamalar yapıyoruz. Bu zam miktarı çok güçlü olasılık olarak önümüzde duruyor.” şeklinde görüş bildirdi. 

Bakan Vedat Bilgin’den Açıklama Geldi

Maaş artışları ve asgari ücret ile ilgili beklenen açıklama en sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılmıştır. Bakan Vedat Bilgin 2023 yılı başında yeni maaş düzenlemesi ile çalışanların durumlarının daha da düzeltileceğini bildirmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeğe saygı duydukları için emeğin gerçek karşılığının verilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini bildirmiştir. Henüz sonuca varmadıklarını ancak emekliler ile memurlara çok yakında sevinçli haberi açıklayacaklarını söylemiştir. Yapılacak düzenleme ve artışlar ile çalışan ve emeklilerin yaşam şartlarını daha da düzelteceklerini bildirmiştir.

Memur ve Memur Emeklilerinin Maaşları da Artacak

Bakan Vedat Bilgin Emekli Sandığı çalışanlarının maaşlarında da düzenleme ve artışlar yapılacağını söylemiştir. Bu şekilde her çalışanın emeğinin gerçek karşılığını almasını sağlayacaklarını bildirmiştir.

2022 yılı ilk on ayındaki verileri değerlendirdiklerini, enflasyon miktarını hesapladıklarını açıklamıştır. Yılın son iki ayındaki enflasyon oranlarının belli olması sonrası gerçek artışın belirlenebileceğini açıklamıştır.

Bilindiği üzere maaş artışları ve asgari ücret belirlenirken enflasyon oranı da dikkate alınmaktadır. Bu şekilde artan fiyatlar karşısında maaşlar ve çalışanlar ile aileleri korunmuş olmaktadır. Asgari ücret şu anki bakış açısı ile en az 7 bin 500 TL olacaktır.