Pandemi Yardımı! Evlenecek Kızlara Devletten 20 Bin TL Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet evlenenlere 20 bin TL çeyiz parası veriyor. Peki 20 Bin TL Çeyiz Parası evlilik yardım parası nasıl alınır? Çeyiz Parası almak için şartlar neler? Çeyiz Parası yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Gündem 16.06.2021 - 12:53 16.06.2021 - 12:57 Ece Sahan

Evleneceklere müjdeli haber! Devlet evlenenlere çeyiz parası için 20 bin TL para veriyor! Peki Çeyiz parası nasıl alınır? 

Anne veya babası olmayan, anne ve babasını kaybeden gençlerin evlenmesine devletten maddi destek! Çeyiz Parası evlenmesi ile birlikte yetim aylığı kesilen kadınlara devletten ödenen maddi destek yardımıdır. Çeyiz parası ile evlenecek kadınlara bir defaya mahsus olmak üzere 20 Bin TL para desteği veriliyor.

Peki Çeyiz Parası nasıl alınır? Çeyiz Parası yardımı almak için nereye başvuru yapılmalıdır?

Evlenmek, düğünü ile yeni bir ev kurması ile masraflı bir iş. Pek çok genç evlilik hayallerini bu nedenle erteliyor. Koronavirüs pandemisi ile iyice pahalılaşan hayat ve ekonomik şartlar doğrulturunda evleneceklere para desteği devletten geldi. 

SGK tarafından yetim aylığı alan kadınların evlendikten sonra bu aylıkları kesiliyor. Ancak devlet evlenen kadınlara tek bir kereye mahsus olmak üzere çeyiz parası ödeyerek yardımda  bulunuyor. Buna göre Çeyiz Parası ile maaşın 12 veya 24 katına kadar para alabiliyorsunuz.

Çeyiz Parasından çalışan yetim kadınlar ve erkekler yararlanamıyor. 

Çeyiz parası yani evlilik yardımı yada evlenme ödeneği.. Evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından ödenen maaşının 24 katına kadar verilen toplu bir paradır.

Peki Çeyiz Parası Başvurusu nasıl yapılır?

Çeyiz parası almak için başvuruları SGK'ya yapabilirsiniz..

Çeyiz parası başvurularını yetim aylığı alan ve evlenen kadının ikametgahının bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerine yapılmaktadır.

Eğer yetim aylığı emekli sandığı üzerinden alınıyors; 

Aylık aldığınız ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa, başvuruyu Ankara'da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı'na

Aylık aldığınız ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olmuşsa bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilirsiniz.

Çeyiz parası sorgulama işlemlerini ise ALO 170 ve e-devlet üzerinden yapabilirsiniz

Çeyiz Parası Almak İçin Şartlar Neler? Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz parası, anne ya da babasını kaybeden, yetim aylığı alan kadınların evlenmesi durumunda verilen evlilik parasıdır.

Bu para sadece bir defaya mahsus olmak üzere verilir. Yani sadece bir evlilik için verilir.

Çeyiz Parası için yaş sınırı bulunmaz

Çalıştığı için yetim aylığı almayan kadınlar çeyiz parası alamaz.

ÇEYİZ PARASI NE KADAR?

Evlenen kadın yetim maaşını 4/C emekli sandığı sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası alabilir.

4/A SSK ya da 4/B BağKur sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsa maaşının 24 katına kadar çeyiz parası alabilir.

ÇEYİZ PARASI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kimlik

Evlenme cüzdanı

Başvuru yapılan kuruma dilekçe

Gelişmelerden Haberdar Olun

@