Kur korumalı mevduat hesaplarında bankaların ödediği ve en üstü 17 olan faiz oranının serbest bırakılacağı iddia edildi. Kur Korumalı Hesaplarda Faiz Serbest Oldu mu? Faizler Ne Zaman Serbest Olacak? Hangi Banka Kur Korumalı Sisteme En Yüksek Faizi Veriyor? Tüm bu sorular gündem oldu.

ParaMedya’da, 900 milyar lirayı bulan Kur Korumalı Mevduat hesaplarında faiz üst bandını değiştirecek çalışmalar başladığının duyurulması, haberinin verilmesi tüm kesimde paniğe neden oldu.

Habere göre yüzde 17 olan bankaların yükümlülüğündeki faiz tavanı üzerine iki farlı çalışma yapılıyor.

Henüz tasarı aşamasında olduğu belirtilen bu çalışmaya göre, kur korumalı mevduat hesaplarında bankaların ödediği ve en üstü 17 olan faiz serbest bırakılacak ancak bu olasılığın yeni bir mevduat faiz yarışına neden olabileceği ve bunun da kredi faizlerine yansıyabileceği çekincesi var.

Tüm tehditlerine rağmen bu çalışmanın bu ay içerisinde vade dönüşü olan 300 milyar liraya yakın hesap için büyük bir cazibe oluşturacağı ve devamını sağlayabileceği ise kararı kuvvetle muhtemel kılıyor.

AMAÇ HAZİNE YÜKÜNÜ AZALTMAK
Kur korumalı mevduat hesaplarında faiz üst bandının serbest bırakılması ile bankaların mevduat kapma yarışı hızlanıp, aynı zamanda Hazine’nin ödediği kur farkını ödemelerini de azaltması hedefleniyor çünkü hazine güncel durumda bile dolar kurunun 17 lirayı geçmesi nedeniyle yaklaşık 140 milyar lira kur farkı ödeyecek.

Bankaların normal şartlarda daha yüksek maliyet ödeyerek sahip olacakları yaklaşık 900 milyar lirayı, Hazine desteği sayesinde sadece yüzde 16-17 bandında kullandığı bilinirken ve tepki çekerken bu çalışmanın hayata geçmesine "an meselesi" olarak bakılıyor.

Merkez Bankası'nın ısrarlı düşük faizine rağmen bankaların halen ticari taksitli kredilere uyguladığı faiz oranı yüzde 35 ile 40 bandında bulunuyor.

Yani ilginç bir şekilde bankalar yüzde 16-17’den topladığı paraları yüzde 35-40 aralığında satıyor.

İKİNCİ OLASILIK İSE BANDI YUKARI ÇEKMEK
Masada olan ikinci bir olasılık olarak ise yüzde 17 olan faiz tavanını yukarı çekmek ve bu olasılık için tavanın yüzde 22’ye kadar çekilmesi bulunuyor. Yani her durumda Kur Korumalı Mevduat faizi yükselecek.

Hbaerde çalışmanın Haziran ayı içerisinde tamamlanıp, iki olasılıktan birinin uygulamaya konulacağı iddia edildi.

Asgari Ücret Zammı Savunması İle 'EYT' Açıklaması Yapıldı! İşte Yeni Geşime! EYT Yasası Ne Zaman Çıkıyor? Asgari Ücret Zammı Savunması İle 'EYT' Açıklaması Yapıldı! İşte Yeni Geşime! EYT Yasası Ne Zaman Çıkıyor?