PTT başvuru yapan her aileye nakit para ödemesi yapıyor! Herkes alabiliyor Sadece gişelere gidip başvuru yapmak yetiyor. PTT'nin nakit para ödemesi ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından da merakla araştırılıyor. Peki, PTT ne kadar nakit para ödemesi yapıyor? PTT ne kadar elektrik faturası desteği veriyor?

PTT maddi zorluk çeken her aileye elektrik faturası desteği ödemesi veriyor. Belirlenen şartları taşıyan ve başvuru yapan vatandaşlar ödemelerden ailedeki Kişi sayısına göre faydalanabiliyor. PTT'nin verdiği nakit destek ödemesi için başvurular gişelerden yapılıyor. 4 kişilik bir aileye ödenen elektrik faturası deste 171 TL olurken hane içinde yaşayan kişi sayısı arttıkça destek ödemesi de artıyor. Ayrıca Kronik hastalığı olan ve makineye bağlı hayatını devam ettirmek zorunda olanlar daha fazla ödeme alabiliyor. Peki, kimler elektrik faturası desteğinden yararlanabilir? Elektrik faturası desteği başvuru şartları nelerdir?

PTT, kış aylarında elektrik faturalarına ödemekte güçlük çeken ailelere hane içindeki Kişi sayısına göre maddi destek veriyor. Elektrik faturası desteği alabilmek için Tek şart Maddi durumu yetersiz olmak ve gişelerden gidip başvuru yapmak. Elektrik faturası ile birlikte gişelere gidenler başvuru işlemleri sonrasında hane içinde Kişi sayısına göre 4 kişilik bir aileye 171 TL elektrik faturası desteği alabiliyor. Dar gelirli, Maddi gücü olmayan ve elektrik faturasını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar özellikle kış aylarında bu imkândan yoğun bir şekilde faydalanıyor. Peki, elektrik faturası yardımı nasıl yapılır? Elektrik faturası yardımı başvurusu için şartlar nelerdir?

ptt-her-hane-icindeki-kisi-sayisina-gore-nakit-para-odemesi-yapacak-tek-sart-basvuru-yapmak-herk-4

PTT ne kadar elektrik faturası yardımı veriyor?

Elektrik faturası yardımı ücretleri hane içinde yaşayan Kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. 2022 yılı elektrik faturası yardımı şu şekilde;

1-2 kişi: 103 Lira

3 kişi: 137,33 Lira

4 kişi: 171,67 Lira

5 kişi: 206 Lira

ptt-her-hane-icindeki-kisi-sayisina-gore-nakit-para-odemesi-yapacak-tek-sart-basvuru-yapmak-herk-3

Elektrik faturası yardımı başvuru şartları neler?

Elektrik faturası yardımı için başvuruları maddi durumu yerinde olmayan ve Sosyal Yardım ödemelerinden faydalanan vatandaşlar yapabiliyor. PTT şubelerine giderek Elektrik faturasını İbraz etmek yeterli oluyor. Ayrıca Kronik hastalığı olan vatandaşlar elektrik faturası yardımı başvurularını evlerinden de yapabiliyor. Kronik hastalığı olanlar için e-devlet üzerinden başvurular Geçtiğimiz aylarda açılmıştı. Engelli olan, evde Kronik hastalığı nedeniyle makineye bağlı olarak yaşayan vatandaşlara elektrik faturası desteği normal hane içinde verilen desteklerden daha yüksek şekilde ödeniyor. Ancak Kronik hastalığı olan vatandaşların başvuru işlemleri sırasında raporlarınıza ibraz etmeleri gerekiyor.

ptt-her-hane-icindeki-kisi-sayisina-gore-nakit-para-odemesi-yapacak-tek-sart-basvuru-yapmak-herk-2

Kimler elektrik faturası yardımı alabilir?

2022 yılı için elektrik faturası yardımı ödemeleri geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Her ay düzenli olarak başvuru yaparak bu ödemelerden faydalanmak mümkün. Elektrik faturası yardımı için başvuru yapabilecek kişiler şöyle;

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

- Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı

- Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı

- Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı

Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu! Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu!

- Çoklu Doğum Yardım Programı

- Kronik Hastalık Yardım Programı

- Engelli Aylıkları

- Yaşlı Aylığı

- Engelli Yakını Aylığı

- 65 yaş üstü muhtaç kişiler