Ünlü şarkıcı Hadise'nin 2017 yılında piyasaya sürdüğü "Sıfır Tolerans" şarkısının klibinin müstehcen bulunması üzerine RTÜK'e şikayet yağmıştı. Fransız model Aurelien Muller ile Hadise'nin ateşli sahnelerinin bulunduğu kliple ilgili inceleme yapan RTÜK,

Ünlü şarkıcı Hadise'nin 2017 yılında piyasaya sürdüğü "Sıfır Tolerans" şarkısının klibinin müstehcen bulunması üzerine RTÜK'e şikayet yağmıştı. Fransız model Aurelien Muller ile Hadise'nin ateşli sahnelerinin bulunduğu kliple ilgili inceleme yapan RTÜK, klibe ceza kesmişti. Klibin kendisi kadar kesilen ceza da eleştirilerin odağına yerleşmişti. Hadise'nin klibine verdikleri cezaya ilişkin konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, o dönemde kendisinin ceza taraftarı olmadığını vurgulayarak süreci anlattı.


"Hadise'ye verilen ceza amacına ulaşamadı"


"Cezanın yerindeliği" kavramının oldukça önemli olduğuna değinen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kesilen cezaların bazen işleri tersine çevirebileceğini söyledi. Ceza verilen içeriğin bazen daha da popülerleşebileceğini belirten Şahin, o dönemde yaşanan tartışmalarda bu durumun farkında olarak ceza taraftarı olmadığını sözlerine ekledi. RTÜK'ün diğer üyelerinin ceza kesme taraftarı olduğunu ve en nihayetinde cezanın verildiğini kaydeden Ebubekir Şahin, tartışmalar sonucunda klibin daha da çok izlendiğini ifade etti. Cezanın amacına ulaşamadığını belirten Şahin, bu konuda artık daha tecrübeli olduklarını dile getirdi.


"Halk Bankası'ndan alığım maaş etik ve yasal"


Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği'nden dolayı maaş aldığını kaydeden RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bunun zaman zaman eleştirilere konu olduğunu aktardı. Bakan müsteşarı olduğu dönemde aldığı maaşla şimdi aldığı maaşın aynı olduğunu belirten Şahin, bunun son derece etik ve yasal olduğunu ifade etti. Zikredilen uçuk rakamların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Ebubekir Şahin, kendisine karşı bir yıpratma operasyonuna girişildiğini vurguladı. Dizilerdeki bazı sahnelere yapılan gülünç buzlamaları RTÜK'ün yapmadığını kaydeden Şahin, alkol ve tütüne sahnelerde yer verilmemesi halinde buzlamaya da gerek kalmayacağını belirtti.