Yağ fiyatları için yapılan spekülasyonun ardından RTÜK harekete geçti. Bazı kanallarda yayınlayan ve kıtlık bilincine sürükleyen zam haberlerine karşı çalışma başlatıldı.

Gözden kaçırmayın

Önce Paramızı Kaybettik Şimdi de Sağlığımızı! Doktor Yok Ekipman Yok... Türkiye'de Ekonomik Kriz Sonrası Sağlık Krizi Ba Önce Paramızı Kaybettik Şimdi de Sağlığımızı! Doktor Yok Ekipman Yok... Türkiye'de Ekonomik Kriz Sonrası Sağlık Krizi Ba

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimi ekonomik anlamda tüm ülkelere olumsuz etkilerde bulunurken Türkiye'de ise özellikle temel gıda ürünlerinde reyon fiyatları etkilendi. İki ülke arasında yaşanan gerilim nedeniyle Market fiyatlarında artış olurken Özellikle bazı kanalların vatandaşları kıtlık bilincine Soğuktu ve alışveriş yapmaya zorladı tespit edildi. Konu hakkında konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, bu kanallara uyarılarda bulundu.

Kanal isimli vermeden uyardı

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ebubekir Şahin, kanal ismi vermeden yayın politikasında kıtlık bilinci oluşturan kanallara Seslendi. bazı program ve haber bültenlerinde gıda fiyatlarına ilişkin spekülatif açıklamalar yapıldığını söyleyen Şahin, halkı paniğe sürükleyen yanlış yönlendiren kanalların takip edildiğini dile getirdi. Medyayı fiyat istikrarını bozan yayınlar yerine kamuoyunu doğru yönlendiren yayınlar yapmaya davet eden Şahin, yanlış algıya yol açan yayınlardan vazgeçmeyen kuruluşlara gerekli cezai işlemlerin uygulanacağını söyledi.

rtuk-kitlik-bilincine-sokan-kanallara-karsi-savas-acti-rekor-cezalar-kesilecek-2

Ayçiçek yağı fiyatları izdiham oluşturdu

Sosyal medyada ve basında yer alan bazı haberlerde Ukrayna'dan yağ tedariki olmayacağı belirtilmiş veya fiyatlarının yükseleceği öne sürülmüştü. Bugün üzerine vatandaşlar marketlere Akın etmiş ve ucuz ayçiçek yağı alabilmek için reyonları boşaltmıştı. Bazı marketlerdesöylentiler nedeniyle izdiham oluşurken, Marketlerin ise zam söylentileri nedeniyle ayçiçek yağlarını depolara kaldırarak topladıkları ortaya çıkmıştı.